Özince: Devlet borcu emlakla azalır

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, düşük faizli konut kredilerinin kullanımında hem vatandaşı hem de bankaları rahatlatacak düzenlemeler yapılırsa, devletin emlak rantını Hazine'ye aktaracağını ve borç stokunu aşağı çekebilecek önemli kaynak yaratacağını söyledi.
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, düşük faizli konut kredilerinin kullanımında hem vatandaşı hem de bankaları rahatlatacak düzenlemeler yapılırsa, devletin emlak rantını Hazine'ye aktaracağını ve borç stokunu aşağı çekebilecek önemli kaynak yaratacağını söyledi.
İskânsız konuta da kredi
Adana Rotary Kulübü'nün konferansında konuşan Özince, konut kredilerinde Avrupa'nın çok gerisinde kaldığımızı belirterek, "Konut kredilerinde yolun başındayız. Otomobil gibi konutta da aynı ilginin olacağını düşünüyorum" dedi.
İskânı olmayan konutlara kredi kullandırmadığını, hatırlatan Özince, "Ben arkadaşlarıma, 'iskânsıza da, ruhsatsıza da kredi verin' diyorum. Çünkü Türkler evinin borcunu ödüyor. Ama ben dedim diye de olmuyor" dedi. Konut kredilerinin bir avantajının ise deprem yönetmeliğine uygun yapıların oluşması olduğunu söyleyen Özince, "Biz banka şubesi açmak için bile uygun yer bulamıyoruz" dedi.
Konut sektöründe bir süre sonra bankaların dışında finans sağlayan yabancı kuruluşların ortaya çıkacağını ve devletin emlak rantını bu yabancılara kaptıracağını iddia eden Özince, şöyle devam etti: "Şu anda verdiğimiz konut kredilerinin finansmanını yurtdışından sağlıyoruz. Çünkü Türkiye'de böyle türev enstrümanları kullanırsanız vergi ödüyorsunuz."
Özince, ödenmeyen kart borçlarında geçen yıla göre yüzde 50 artışla ilgili şunları söyledi: "Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Kredi kartsız harcamaya kısıtlama getiriliyor mu?" Bankacılıkta artık büyümenin zorlaştığını da söyleyen Özince, "Ayrıca cezalandırıcı uygulamalarla Türk sermayedarlarının bankacılığa ilgisinin azaldığını düşünüyorum" dedi.