Özince: Her şeye karşın güven artışı devam ediyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, "Ekonomik sorunları makul bir sürede ve katlanılabilir bir maliyetle çözmenin yolu, finansal sektörü büyütmekten finansal araçlara ve hizmetlere olan talebi artırmaktan geçmektedir.

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, "Ekonomik sorunları makul bir sürede ve katlanılabilir bir maliyetle çözmenin yolu, finansal sektörü büyütmekten finansal araçlara ve hizmetlere olan talebi artırmaktan geçmektedir. Bu durumun gereğini son haftalarda da gördük" diye konuştu.
Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'nda açılışı konuşması yapan Özince, şunları söyledi: "Temel bankacılık göstergeleri, bankacılığımızın şimdi daha güçlü ve sağlıklı bir yapıda olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde geleceği ilişkin beklentiler daha iyidir, kısa vadeli her türlü gelişmeye rağmen güven artmıştır. Bu durumun en önemli göstergesi olan YTL'ye güçlü talep artışı, hem ekonomik faaliyeti hem de finansal sektördeki olumlu gelişmeleri desteklemiştir. Finansal sektör yeniden büyümeye başlamıştır. Yeni dönemde bankalarımıza ve birliğimize önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir."
'Küçük dalgalardan korkmayın'
Özince, Türk finans piyasasının sığlığı nedeniyle çalkantının, Türkiye'yi daha fazla etkilediğini kaydetti. Daha çok dış faktörlerden kaynaklanan küçük dalgalanmalardan endişe edilmemesi gerektiğini, Türkiye'nin çok net bir ekonomik programı bulunduğunu ve bunun da ciddiyetle uygulandığını vurgulayan Özince, bu tür iniş çıkışların yaşanabileceğini, uzun dönemde bir sorun olacağını düşünmediğini kaydetti. Özince, "Bu etkiler toplum olarak psikolojik durumumuzdan silindi" dedi.
Ersin Özince, faiz yükselmesinin Türk ve yabancı bankalar arasındaki satış görüşmelerinde Türk bankalarının fiyatını düşürüp düşürmeyeceğinin sorulması üzerine, bu artışların görüşmeleri olumsuz etkilemeyeceğini kaydetti. Özince, enflasyonda düşüşün süreceğini de söyledi.
Yeni yönetim kurulu belirlendi
Bu arada genel kurul toplantısında yapılan seçimler sonucu, yönetim Kurulu şu bankalardan oluştu: "Akbank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Oyakbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Türk Eximbank ve Fortis Bank" Birliğin denetçi bankaları ise Koçbank, Tekfenbank, Sınai Kalkınma Bankası'ndan oluştu. Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, yönetim kurulunun yapacağı ilk toplantıda belirlenecek.