Özince: Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı

Özince: Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı
Özince: Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, bankayla ilgili gündeme gelen iddialara yanıt verdi ve "Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı. Türkiye'nin en büyük özel bankası olarak işimize devam ediyoruz. Kimseden gizlimiz ve saklımız yok" dedi.

RADİKAL-İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, bankayla ilgili gündeme gelen el konulacak iddialarına yanıt verdi ve “Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı. Türkiye ’nin en büyük özel bankası olarak işimize devam ediyoruz. Kimseden gizlimiz ve saklımız yok” dedi. İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince Bugün Gazetesi'nden Perihan Çakıroğlu'na konuştu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk vatandaşlarının ekonomik kalkınmasını ve bağımsızlığını sağlamak amacıyla Atatürk tarafından kurulan İş Bankası’nın, siyaseti bugüne kadar daima dışarıda tuttuğuna vurgu yapan Özince, bankadaki Atatürk hisselerinin CHP ’ye ait olmasına rağmen bu partinin de aynı davranışı benimsediğini söyledi.

DEFALARCA AÇIKLAMA YAPTIK


Bu konuların yıllardır defalarca açıklanmasına rağmen sürekli yeniden gündeme getirildiğini ifade eden Özince, şunları söyledi: "Bu değerlendirmeler, herhalde Türkiye Cumhuriyeti karşıtı olan Türkiye’nin istikrarına olumsuz yaklaşan birtakım kimselerin komplo teorileri olabilir. Bizi de alakadar etmiyor.”

EN BÜYÜK ÖZVARLIK BİZDE


Bankanın ulusal ve uluslararası sistemle uyumlu çalıştığını anlatan Özince, uluslararası sermayeye karşı kendi gücüyle rekabet edebilen, Türkiye’nin en büyük özvarlığına sahip yegane özel bankası olduklarını hatırlattı.

İş Bankası: Yasal yollara başvuruyoruz

HİSSELERİ TDTK KULLANIYOR


Özince “İş Bankası halka açık bir anonim ortaklıktır ve bu oran da yüzde 32 civarındadır. Bankanın geriye kalan yüzde 40.5 hissesi çalışanların, yüzde 28 civarında orana tekabül
eden hisseler de Atatürk’ün vasiyetiyle CHP yönetimine aittir. Bugünü kadar bu hisseleri CHP kullanmadı. Atatürk’ün vasiyetiyle hisse ve temettüsü Türk Dil ve Tarih Kurumu’na veriliyor. Kurum, bu paraları alıp, dışa-rıda başka bankalara yatırarak kullanıyor” dedi.

BİLANÇOMUZU İNCELEYEBİLİRLER


Ersin Özince, isteyen herkesin İş Bankası bilançolarını inceleyebileceğini de belirtirken, şu yorumu yaptı: “Böyle lüzumsuz işlerle bizim kaybedecek zamanımız yok. Dün olduğu gibi bugün de Türk mevduat sahiplerinin ve Türk girişimcisinin finansman destekleyicisi olarak görevimize devam edeceğiz.”

HUKUKİ GİRİŞİMLER SÜRECEK


Özince, bazı gazete ve sosyal medyada ortaya atılan söylentilerden yararlanmak isteyenlere karşı SPK ve bankacılık yasaları doğrultusunda hukuki girişimlerin sürdürüldüğünü de belirtti ve “100 binin üzerindeki hissedarın menfaatini korumak zorundayız. Asılsız söylentilerle manipülasyon yapmak isteyenlere karşı her türlü tedbiri alacağız” dedi.

bigPara.com