Özince'den Köşk uyarısı

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince: Cumhurbaşkanlığı seçimi iyi yönetilemezse ekonomiyi etkileyebilir.

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, 2007 ve 2008'den korkmadıklarını belirterek, "Daha temkinli olacak ya da daha temkinsiz olacak bir durumumuz yok. Biz Türkiye'nin geleceğine inanırız. Devleti ve onun politikalarını izleriz. Dümenimizi de dümdüz tutarız. Boyuna dümen kırıp durmayız. Hiç de bir şey olmaz. Öyle çeşitli çalkantılı dönemlerden de çok korkmayız. 2007'den korkmuyorum, 2008'den de korkmuyorum" dedi.
İş Bankası'nın 'Cumhuriyet'e Doğru' sergisinin açılışında gazetecilerin 'Cumhurbaşkanlığı seçimi ekonomiyi olumsuz etkiler mi?' sorusuna Özince, "İyi yönetilemezse olur" yanıtı verdi.
Merkez Bankası'nın son açıkladığı ve sert bulunan rapor ile mektuba ilişkin yorumunun sorulması üzerine yeni başkan Durmuş Yılmaz'a atıfta bulunarak 'tam destek verdiklerini' ifade eden Özince şunları söyledi:
Merkez'e tam destek: "Böyle bir yönetim değişikliğiyle de politikalarının özgün niteliğini kaybetmediğini görmekten dolayı memnunum. Merkez Bankası'nın bu konudaki öngörülerinin Türkiye'nin hayrına olduğuna inanıyorum. Kişisel değerlendirmeler olmadığını çok iyi biliyorum, ekip işi bunlar. Dolayısıyla Merkez Bankası'nın işin kontrolünde olduğu düşüncesindeyim. Bizim de desteğimiz tam olacak."
Hedef revize etmedik: 'Merkez Bankası'nın son raporlarından sonra hedef revize ettiniz mi?' sorusuna "Ekonomi yönetiminin hedefleri neyse, politikalarımızı ona göre revize ediyoruz. Aksine politika gütmeyiz. Merkez Bankası'nın iradi şekilde duruma hâkim olduğu, para politikasının devam edeceği ve bizi de bu yönde doğru yönlendireceği sonucunu çıkartıyorum" yanıtı verdi.
'Bankanın Türkiye ekonomisine ilişkin sıraladığı risklere katılıyor musunuz?' sorusuna, 'Katılıyoruz' diyen Özince, Merkez Bankası'nın "Ben buradayım, gerekeni yaparım" dediğini ifade etti.
Daha temkinli olacak bir durum yok: 'İş Bankası 2007'de daha mı temkinli olacak?' sorusuna ise Özince, şu yanıtı verdi: "Daha temkinli veya daha temkinsiz olacak durumumuz yok. Biz Türkiye'nin geleceğine inanırız. Devleti ve onun politikalarını izleriz. Boyuna dümen kırıp durmayız. Hiç de bir şey olmaz. Öyle çalkantılı dönemlerden çok korkmayız. 2007'den korkmuyorum, 2008'den de korkmuyorum."
Gazetecilerin bankalardaki yabancı payına ilişkin sorularını da yanıtlayan Özince, serbestliğin olduğu düzende her şey bittikten sonra değerlendirme yapmanın doğru olmadığını söyledi.
Banka fiyatları tatmin edici: Milli sanayiyi desteklemek üzere kurulmuş bir bankanın genel müdürü olarak önceliğinin milli tanımlardan yana olduğunu ifade eden Özince, Türk bankacılık sektöründe gerçekleştirilen satış fiyatlarının genelde tatmin edici olduğunu düşündüğünü, özellikle bazı bankaların çok büyük değer artışı sağladığını kaydetti.
Halkbank bilgi odasına girmedik: Yöneltilen bir soru üzerine Halkbank'ın özelleştirilmesiyle ilgili sürece dahil herhangi bir değerlendirme yapmasının doğru olmadığını ifade eden Özince, Halkbank'la ilgili ön bilgi formunu aldıklarını, ancak bilgi odasında inceleme yapmadıklarını hatırlattı. Özince, bir soru üzerine, "Banka satın almayı gerektirmeyecek kadar büyüyorsanız satın almaya gerek duymuyoruz. Niçin satın alalım? Bazı iştiraklerin özelleştirmesine girdiğimiz günlerden bu yana da ülkemizde çok şeyler değişti" dedi.'Yurtdışı için işbirliği yaparız'
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, 'Siz yabancılarla görüşüyor musunuz?' sorusu üzerine patron ve hissedar olmadığını belirterek, "Bana gelmedi. Bankanın hissedarları İş Bankası çalışanlarının, Emekli Sandığı ve Atatürk paylarının temsilcisi CHP'dir. Onlara sormak lazım. Zaten alan da olmaz" dedi. CHP'nin yönetiminde bulunan Atatürk payının temettüsünün Atatürk'ün vasiyetiyle dil ve tarih kurumlarına bırakıldığını anımsatan Ersin Özince, "Kim alırsa alsın Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda yüzde 28'inin geliri oraya akar. 28 kaldığı sürece o payı kimse almaz.Zaten 'almaz' demek abes, satan olur mu ki acaba Atatürk mirasını?" dedi.
'Bana yabancı gelmedi'
İş Bankası'nı satın almak için yabancıların gelmediğini ifade eden Özince, "Gelmesi mi lazım? Hiçbir zaman 'bekliyoruz, arıyoruz' demedik. Hatta ben karşı çıktım, gelinlik kız tabirine. Niye damat demiyorsunuz da gelinlik kız gibi bekliyorsunuz? Niye kız oluyoruz da erkek olmuyoruz?" dedi. Özince, bir soru üzerine de, "Pazarımızı paylaşma konusunda istekli değiliz. Ama Türkiye'nin dışına çıkacak bir coğrafyada işbirliği yaparız. Eskiden yaptık" yanıtı verdi.