Özince'den milli ve milliyetçi banka ayrımı

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, bankacılık sektöründeki yabancı sermaye tartışmalarıyla ilgili olarak "Milli bankacılıktan söz ederken kastettiğimiz milliyetçi bankacılık değil" dedi.

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, bankacılık sektöründeki yabancı sermaye tartışmalarıyla ilgili olarak "Milli bankacılıktan söz ederken kastettiğimiz milliyetçi bankacılık değil" dedi.
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 48. genel kurulu sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersin Özince, bankacılık yasa tasarısında zimmet suçu, örtülü kazanç gibi suçlara mevcut yasalardan daha ağır cezalar olduğundan yakınarak "Bankacılığın da uluslararası uygulamalarda olduğu gibi ödülünün de cezasının da makul olmasını arzuluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Özince, bankacılık sektöründeki yabancı sermaye girişine sınırlamayı öneren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in sözlerinin hatırlatılmasın üzerine şu açıklamayı yaptı: "Milli bankacılık önemli ama yabancı sermayeye karşıtlık değil, milli bankacılık derken milliyetçi bankacılık değil muradım."
Türkiye ekonomisi ve bankacılık sistemindeki gelişmeler hakkında bilgi veren Özince, finansal sektördeki kuralların çok sık değişmesinin stratejik kararları olumsuz etkilediğini savundu ve bankaların hâlâ tepki olarak getirilen düzenlemelere tabi olduğunu ifade ederek "Düzenlemelerde olağan duruma geçilmesi gerekmektedir" diye konuştu.
'Ülke notu BBB olacak'
Türkiye Bankalar Birliği'nin 48. genel kurulunda bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'nin son dönemde BB eksiye yükselen ülke notunun ekonomik reformların ve sürdürülebilir büyümenin devam ettirilmesi halinde orta ve uzun vadede BBB'ye ve daha yukarıya çıkacağını düşünüyoruz" dedi.
Şener, makroekonomik istikrarın sürmesi halinde bankacılık sektörünün toplam varlıklarının 2005-2008 döneminde dolar bazında yıllık ortalama yüzde 12 civarında büyüyerek 350 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Sektörün varlıklarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının ise yüzde 85'e çıkacağını kaydetti.