Özkaynaklar güçlenmeli

AXA OYAK Sigorta sermayesini 153 milyon 680 bin YTL'ye, AXA OYAK Hayat Sigorta 23 milyon 370 bin YTL'ye çıkardı. Sermaye artışıyla ilgili bir değerlendirme yapan AXA OYAK Holding Genel Müdürü Cemal Ererdi, sermaye artışına gitmelerinin nedenini şöyle açıkladı...

AXA OYAK Sigorta sermayesini 153 milyon 680 bin YTL'ye, AXA OYAK Hayat Sigorta 23 milyon 370 bin YTL'ye çıkardı. Sermaye artışıyla ilgili bir değerlendirme yapan AXA OYAK Holding Genel Müdürü Cemal Ererdi, sermaye artışına gitmelerinin nedenini şöyle açıkladı:
"Özellikle gelişmiş ülkelerde finansal kurumların işlerini yeterli sermaye ile yapmaları yolunda çok önemli gereklilikler bulunuyor. Gerek kanunlar, gerekse o sektörün kendi özellikleri, şirketlerin giderek mali yönden güçlenmeleri ihtiyacını doğuruyor. Bankacılıkta Basel II, sigortacılıkta ise sermaye yeterlilik oranları yaptığınız iş oranında mali gücünüz olmasını gerekli kılıyor. Türkiye'de sigorta sektörünün en büyüğü olan AXA OYAK ileriye dönük hedeflerini daha da büyük pazar payı olarak tespit ettiğinden dolayı, buna uygun mali gücü oluşturmak için sermaye artışına gitmeyi tercih etti. Sermaye artışıyla sigorta sektöründeki etkimizin daha da artacaktır."
'Teknik kârlılık artmalı'
"Sigorta şirketleri bundan böyle yazdıkları her işle özkaynakları arasındaki ilişkiyi son derece iyi düzenleyip yazılan işlerin kârlılığını dahi iyi analiz etmeliler» diyen Cemal Ererdi, bu anlayışın dolaylı olarak yazılı işin kalitesini artıracağını, bunun sonucunda da teknik kârlılığın artacağını ve rekabetin daha çağdaş ve analize dayalı bir eksene oturacağını düşündüğünü açıkladı. Ererdi, bunu takip edemeyen şirketlerin sermayedarlarından sermaye artışı istemekten başka seçenekleri kalmayacağını ve bunun sonucunda şirket yönetimlerinin sürekli olarak değişmesi gerçeğiyle karşılaşılacağının altını çizdi.
Sermaye artışının AXA ve OYAK Gruplarının ortaklık yapısında bir değişikliğe yol açmadığını ifade eden Ererdi bu konuyla ilgili olarak da şunları konuştu: "Gerek AXA ve gerekse OYAK Grubu şirketlerimizin son dönemdeki performansları ve gelecek ile ilgili çizilen stratejilere olan inançlarını nakit sermaye koyarak teyit ettiler.
AXA OYAK Sigorta'nın yüzde 70 sahibi olan AXA OYAK Holding bu artışa katılırken yüzde 30'u temsil eden Ziraat Bankası, TPAO Personel Vakfı ve diğer küçük ortaklarımız da sermaye artışına aynen katıldılar. AXA OYAK Hayat Sigorta'nın ise yüzde 100'ü AXA OYAK Holding'e ait olduğundan burada iki ortağımız da gerekli artışlara aynen katıldılar. "
'Sektörde etkiliyiz'
Özellikle AB süreciyle birlikte sigorta sektöründe en çok üzerinde durulan konunun özkaynak sorunu olduğunu hatırlatan AXA OYAK Holding Genel Müdürü Cemal Ererdi, "Son sermaye artışıyla AXA OYAK Grubu'nun, sektördeki etkisini daha da artıracağını söyleyebilirim" dedi. AXA OYAK Holding Genel Müdürü Ererdi, 2005 yılında grubun hedefinin sigorta sektöründe en iyi hizmet veren şirket konumunun sürdürülmesi olduğunu söyledi ve pazar payı ve kârlılık rakamlarının yıl sonunda daha da olumlu gelişeceğini kaydetti.'Mortgage'ı bekliyoruz'
Mortgage sisteminin devreye girmesiyle inşaat sektörü ile birlikte 200'e yakın alt sektörün canlanamasını sağlayarak, ekonominin itici gücü olması bekleniyor. Mortgage sistemi planlı kentleşmeyi sağlarken, aynı zamanda gayrimenkul sektöründeki kayıt dışılığı da önleyecek.
Türkiye'nin, Mortgage piyasası için pek çok fırsatı barındırdığını söyleyen Aksigorta Genel Müdürü Ragıp yergin, "Bu fırsatları doygunluğa ulaşmamış bir konut pazarı, yüksek nüfus artışı ve sağlıklı konut ihtiyacının artması, enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüş, yabancılara Türkiye'den konut ve arsa edinme hakkının verilmesi, halkın gayrimenkul ağırlıklı yatırım tercihi ve uzun vadeli fon sağlamaya yönelik emeklilik sisteminin kurulmuş olması olarak sıralayabiliriz" dedi. Ragıp yergin, önümüzdeki dönemde, mortgage sisteminin devreye girmesiyle birlikte, ülkemizde kredi garantörlüğü anlamında sağlanacak sigortaların ağırlığının artmasının beklendiğini de dile getirdi.
Genel müdür Yergin "Hayat sigortalarından tutun da konut, ferdi kaza, kredi, inşaat all risk gibi konularla ilgili birçok alanda sigorta ihtiyacı doğacak ve bunların bazıları ise kanun gereği zorunlu olacak" dedi. Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, özellikle mortgage sisteminin uygulandığı gelişmekte olan ülkelerde büyümenin çok daha dikkate değer olduğunu söyledi ve sistemin bu ülkelerde sigorta sektörüne yüzde 20'ler civarında ilave büyüme sağlayabilmekte olduğunu sözlerine ekledi.


Bonofiyel: Doğru hamle BES'in önünü açar
AVIVA Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Keti Bonofiyel, ülkemizde henüz yeni bir sistem olan BES'te hatalı hamle yapmamak ve en yüksek fon büyüklüğüne ulaşmak için, benzer sistemleri eskiden beri kullanan ülkelerden dersler çıkarmak gerektiğini söyledi.
Dünyada bireysel emeklilik alanında en gelişmiş emeklilik pazarlarından birisi olan İngiltere ile kıyaslama yapan Bonofiyel, onların da bu yolda ilerlerken birtakım hatalar yaptıklarını vurguladı. Bonofiyel, Türkiye'nin aynı hataları yapmaması halinde 2030 yılında yaklaşık 80 milyar dolarlık BES fonuna ulaşılabileceğini belirtti.
'Açık 22.5 milyar YTL'
Türkiye'de sosyal güvenlik açıklarının çok fazla olduğunu ifade eden AVIVA Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Keti Bonofiyel şöyle konuştu: "2005 yılı sosyal güvenlik açığının 22.5 milyar YTL olacağı tahmin edilmekte. Bu çok ciddi bir rakam. 2000 yılı sosyal güvenlik açığı GSMH'nin yaklaşık yüzde 2'sini oluşturuyordu. Bugünse bu oran yüzde 5'e yaklaştı. Türkiye'de bugün itibarıyla 1.6 aktif çalışan, bir emekliyi finanse ediyor. Çok yakın bir gelecekte de her bir çalışan, bir emekliyi finanse etmeye başlayacak. Dolayısıyla şimdiden BES'e zamanlaması çok doğru. Dünya örneklerine de bakarak Türkiye'ye uyarlanmış çok şeffaf ve sade bir sistemle BES'e başlamış olmamız da bir başarı. Bunun devamında doğru adımlar atmaya devam edersek, BES büyümeye devam eder. Ancak bunun için vergi teşviklerinin artması da sistemin gelişimi için son derece önemli."


Anadolu Hayat 15 yaşında
Hayat sigorta sektörünün lideri Anadolu Hayat Emeklilik, başarılarla dolu 15 yılı geride bıraktı. 15'inci kuruluş yıldönümünü Şile Doğa Club'de kutlayan Anadolu Hayat Emeklilik'in Genel Müdürü Mustafa Su yaptığı açıklamada, hayat sigortalarında sektör lideri olan Anadolu Hayat Emeklilik'in, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde de (BES) liderliği hedeflediğini söyledi. Su, konuşmasının devamında şirketin özvarlıklarının 220 milyon YTL'yi aştığını kaydetti ve sektörde toplam aktif büyüklüğünde yüzde 35'lik bir pazar payını yakaladıklarını ifade etti.


Başak'a 110 trilyon sermaye
Başak Sigorta sermayesini artırdı. 46 yıldır sigorta sektöründe tüm branşlarda yurt çapına yayılmış bölge müdürlükleri ve geniş acente ağı ile hizmet veren Başak Sigorta, sermayesini 60 trilyon lira artırarak 50 trilyondan 110 trilyon Türk Lirası'na çıkarttı.


BJK Sigorta ve AVIVA anlaştı
Beşiktaşlı taraftarlara ve kongre üyelerine bir buçuk yıldır hizmet veren BJK sigorta, bu yıl elementer ve hayat branşlarında Aviva Sigorta'yı seçti. Düzenlenen sigorta poliçeleri arasında Futbol A takımı dövizli ferdi kaza poliçesi, PAF takım ferdi kaza poliçesi, Süper Gençler ferdi kaza poliçesi, Basketbol erkek ve bayan ferdi kaza poliçesi, Voleybol erkek ve bayan takım ferdi kaza poliçesi ve Hentbol erkek takım ferdi kaza poliçeleri bulunuyor. Ayrıca Beşiktaş'ın spor tesisleri de yangın poliçesi teminatı altına alındı.


TSE personeli için güvence
İhlas Sigorta, Türk Standartları Enstitüsü Personel ve Sistem Belgelendirme Merkezi Daire Başkanlığı bünyesindeki 300 kişiyi sigortaladı. İhlas, EOQ (Avrupa Kalite Teşkilatı) ve TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) kapsamında, gerek TSE gerekse EOQ Mesleki Standartları çerçevesinde, kalite sistem yöneticisi, kalite tetkikçisi, kalite uzmanı, çevre sistem yöneticisi, çevre tetkikçisi, tahribatsız muayene personeli ve kaynakçı konularında belgelendirilen 300 personeli kapsayan, belgelendirme ve eğitim faaliyetleri nedeniyle doğabilecek sorumluluğu, TSE Personel Belgelendirme Mesleki Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi ile güvence altına aldı.