Öztrak: IMF'nin Türkiye değerlendirme raporunu açıklaması engelleniyor mu?

Öztrak: IMF'nin Türkiye değerlendirme raporunu açıklaması engelleniyor mu?
Öztrak: IMF'nin Türkiye değerlendirme raporunu açıklaması engelleniyor mu?

Faik Öztrak, IMF nin; Sudan, Rusya, ABD ve Fransa ülke raporlarının tamamı kamuoyuna açıklanmıştır dedi.

CHP'li Faik Öztrak, 'IMF ülke raporlarını bir bir kamuoyuna açıklarken Türkiye Değerlendirme Raporu'nu neden açıklamıyor? Raporun açıklamasını hükümet mi engelledi?' diye sordu

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Genel Saymanı Faik Öztrak, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun Sudan, Rusya, ABD ve Fransa ülke raporlarını kamuoyuna açıkladığını belirterek, “Türkiye Değerlendirme Raporu’nu neden açıklamıyor? Raporun açıklamasını hükümet mi engellemiştir?” diye sordu.
Öztrak yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Para Fonu Anlaşmasının 4. Maddesi çerçevesinde, Türkiye’ye gelen heyetin görüşmelerini tamamlayarak Türkiye’den ayrıldığını belirtti. 

Rapor onaylandı
Raporun, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun onayına sunulduğunu ve kurulun, Türkiye’ye ilişkin 4. Madde Değerlendirmeleri ve Ülke Raporunu onaylandığını ifade eden Öztrak, şunları kaydetti:
“İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerini bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuş ancak Türkiye Değerlendirme Raporu’nu kamuoyuyla paylaşmamıştır. Buna karşın aynı dönemde İcra Direktörleri Kurulu’nda görüşülen Sudan, Rusya, ABD ve Fransa ülke raporlarının tamamı kamuoyuna açıklanmıştır. 

Neden izin verilmiyor?
Türkiye Ülke Değerlendirme Raporu’nun, İcra Direktörleri Kurulu’nun onayının ardından, neden kamuoyuna açıklanmadığı anlaşılamamıştır. Raporun açıklanmasını hükümet mi engellemiştir? Diğer ülke hükümetleri, ülke raporlarının yayımlanmasına izin verirken, AKP hükümeti neden bu izni vermemiştir?”

Hem övgü, hem uyarı
 Türkiye Değerlendirme Raporu’na uluslararası finans çevreleri ve kuruluşlarının erişiminin mümkün olduğunun geçmiş dönemlerde görüldüğünü kaydeden Faik Öztrak, “Bu durumun Türkiye’deki karar alıcılar açısından ciddi bir haksız rekabet yaratacağı düşünüldüğünde, bu bilgi asimetrisini ortadan kaldıracak adımların bir an önce atılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.
CHP Genel Saymanı Faik Öztrak, IMF tarafından hazırlanan Türkiye ülke raporunun tamamının kamuoyuyla paylaşılması için hükümeti göreve çağırarak, bu raporun bir an önce kamuoyuna açıklanmasını istedi.
İcra Direktörleri Kurulu Türkiye’ye ilişkin basın açıklamasında alınan bazı önlemleri övmüş, ancak Mal Kural’daki gecikmenin kısa olacağına ilişkin umudunu dile getirerek 2011 bütçesinin Mali Kurala uygun hazırlanmasınhı istemişti. (Radikal)