Özüre rağmen 'istifa et' baskısı

Japonya'yı 1990'lı yıllarda içine girdiği uzun süreli ekonomik durgunluktan kurtaran Merkez Bankası Başkanı Toshihiko Fukui'nin adı insider trading (içeriden bilgi öğrenenlerin ticareti) skandalına karışmıştı.

TOKYO - Japonya'yı 1990'lı yıllarda içine girdiği uzun süreli ekonomik durgunluktan kurtaran Merkez Bankası Başkanı Toshihiko Fukui'nin adı insider trading (içeriden bilgi öğrenenlerin ticareti) skandalına karışmıştı. Toshihiko Fukui, bir spekülatörün yönettiği fona 87 bin 700 dolar yatırım yaptığı ve göreve geldikten sonra da parasını çekmediği için yoğun istifa baskısı altında kaldı.
Muhalef partilerinin yasadışı olmamasına rağmen 'etik kurallara uymayan davranış gösterdiği' gerekçesiyle istifaya davet ettiği Toshihiko Fukui, Japon Meclisi'nin Bütçe Komitesi'nde üç saat süren gergin oturumda kendini savundu.
'Malvarlıklarını açıklayalım'
Yakasında ifade vermeye çağrıldığını gösteren yeşil bir kurdeleyle Meclise gelen 70 yaşındaki Fukui, yatırımından kâr etmeyeceğini belirterek şunları söyledi:
"Öncelikle kamuoyunu böyle bir konuyla rahatsız ettiğim için bütün kalbimle özür diliyorum. Eğer bu yatırımdan kâr edersem, bunu kendim için kullanma planım yok. Kârı üzerinde herkesin anlaşacağı bir şekilde kullanacağım. Fukui, Japon Merkez Bankası Başkanı'nın da, Batılı ülkelerin Merkez Bankası başkanları gibi malvarlıkları konusunda kamuya açıklama yapmaları yolundaki çağrıları da desteklediğini belirtti. Fukui "Bu konuda günümüzün ve geleceğin gereksinimlerine cevap verecek düzenlemeler acil şekilde yapılmalıdır" dedi.
Fukui'yi 2003 yılında göreve getiren Başbakan Junichiro Koizumi, aynı komitede yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı'nın konuya açıklık getirdiğini belirterek desteğinin tam olduğunu gösterdi. Ancak açıklamalardan tatmin olmayan muhalefet milletvekilleri Fukui'nin istifasını isterken, Koizumi'nin de sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini söyledi. Anamuhalefet partisi Japonya Demokratik Partisi'nin başkanı Tatsuo Hirano, Fukui'ye seslenerek "Bundan sonra Merkez Bankası başkanlığı görevine devam etmeniz uygun olmaz" dedi.
Görevi 2008'de bitiyor
Hükümetin etkili bakanları ve Tokyo Borsası Başkanı'nın da Merkez Bankası Başkanı Fukui'yi desteklediği açıklandı. Görev süresi 2008'de sona erecek olan Fukui, Yoshiaki Murakami adlı spekülatör tarafından yönetilen yatırım fonundaki parasını ancak bu kişi hakkında resmi makamların soruşturma başlattığı şubat ayında çekmişti.
Başkan Fukui'nin eli zayıfladı
Ekonomistler skandalın Fukui'nin ülkede beş yıldır uygulanan 'sıfır faiz politikası'ndan vazgeçmeye hazırlandığı dönemde elini zayıflattığını öne sürüyor. Bu arada Japonya hükümet sözcüsü Shinzo Abe, hükümetin Japonya Merkez Bankası'nın sıfır faiz politikasını devam ettirmesini istediğini söyledi. Fukui'nin yatırım yaptığı fonu yöneten Murakami, geçtiğimiz hafta tutuklanmıştı. Fukui 1998'de Merkez Bankası başkan yardımcısıyken, çalışanlardan birinin rüşvet karşılığı açık piyasa işlemleri konusunda spekülatörlere bilgi sattığının ortaya çıkması üzerine başkan Yasuo Matsushita ile görevinden istifa etmişti.
(Reuters, afp)