Özyeğin, Çin'de 2 milyar dolara 10 AVM yapacak

İSTANBUL - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Hüsnü Özyeğin’in Turkmall ile Çin’de ortak kurduğu Star Mall Group, bu ülkede 2 milyar dolarla 10 alışveriş merkezi kuracak. Star Mall Group’un CEO’su Bülent Ulusoy, yatırımların 10 yıl içinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi.
DEİK Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yavuz Onay, Türk girişimcilerin Çin pazarlarına girişinde ve Çin’de hizmet sektörüne yatırımda sıkıntı yaşadığını hatırılatarak, “Hüsnü Bey’in bu yatırımı, bu nedenle stratejik olacak. Pek çok markamız Çin’de bu sayede ‘flagship store’ (öncü mağaza) açabilecekler. Çinliler ilk defa bu kadar büyük bir yatırım tutarının bir Türk şirketiyle beraber telaffuz edildiğini duyuyor. Bu yatırım, Çinlilerin bize bakış açısını değiştirir. Bizi yatırımcı olarak görmeye başladılar mı çok avantaj elde ederiz. Hüsnü Bey’in bu yatırımları bölgeye en az yarım milyar dolarlık Türk perakende yatırımı çekecektir” diye konuştu.

İlk yatırım Mayıs 2011’de başlıyor
Star Mall, bu yıl iki, gelecek yıl da iki ayrı alışveriş merkezi yatırımına başlamayı planlıyor. Star Mall, Çinli gayrimenkul uzmanlarına göre, ülkedeki en önemli yabancı yatırımcılar arasında gösteriliyor. Star Mall’ın Çin’deki ilk gayrimenkul yatırımı olan Shenyang Plaza için 200 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Tesisin 2011’in mayıs ayında açılması bekleniyor. Şirketin diğer yatırımları için Çin’in büyük kent merkezleri olduğu gibi, alım gücü yüksek kitlelerin bulunduğu daha küçük kentler de hedefleniyor. Star Mall, Çin’in Sanayi ve Ticaret Bankası ile finansal destek konusunda anlaşma imzaladı. Şirketin 10 yıllık yatırımları bu banka tarafından finanse edilecek. (Radikal)


    ETİKETLER:

    İstanbul