Özyeğin, Telsim arsasını 'Torunlar'a kaptırdı

TMSF bünyesindeki Bayındırbank'ın 41.6 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Fiba Grubu patronu Hüsnü Özyeğin'e devretmeye hazırlandığı Zincirlikuyu'daki Telsim arsası yüzde 10 fazla veren Torunlar Grubu'na 45.9 milyon YTL'ye satıldı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - TMSF bünyesindeki Bayındırbank'ın 41.6 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Fiba Grubu patronu Hüsnü Özyeğin'e devretmeye hazırlandığı Zincirlikuyu'daki Telsim arsası yüzde 10 fazla veren Torunlar Grubu'na 45.9 milyon YTL'ye satıldı.
Torunlar Grubu'na ait Toray İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arsayı satın almak için ihale şartnamesindeki maddeden yararlanarak Bayındırbank'ta 45.9 milyon YTL'yi bloke ettirdi. Bunun üzerine şartnamenin ilgili maddesine göre dün Fiba ve Torunlar Grubu ile bir açık artırma daha düzenlendi.
Fiba yeni teklif vermedi
İhaleye katılan Fiba Grubu yetkilileri Torunların teklifi üzerine teklif vermeyerek ihaleden çekildi. İhalede Fiba Grubu'ndan yüzde 10 daha yüksek teklif veren Toray İnşaat ortaklarından Mehmet Torun, arsa üzerine içinde residence ve alışveriş merkezi bulunan bir proje uygulayacaklarını açıkladı. Bursa ve Antalya'da da alışveriş merkezleri olduğunu belirten Mehmet Torun, "Bölgedeki konsepte uygun olarak içinde residence ve alışveriş merkezi olan bir otel yapmak istiyoruz. Yatırım miktarımız henüz belli değil ama Zincirlikuyu'ya yakışan bir proje üreteceğiz" dedi. Torun son dönemde gayrimenkul fiyatları arttığı için arsaya yüksek bedel teklif etmek zorunda kaldıklarını söyledi. İnşaat, gıda, kâğıt ve pazarlama alanında faaliyet gösteren Torunlar Grubu'nun Bursa'da Zafer Plaza Alışveriş Merkezi ile Kütahya Şeker Fabrikası'nda ortaklığı bulunuyor.
Geçen yıl 17 trilyon muhammen bedelle satışa çıkarılan arsanın ihalesine TMSF bünyesindeki Bayındırbank da katılmış, Arkas Holding ile yarışarak 23 trilyon liraya arsayı almıştı. Esentepe'deki 14 bin 991 metrekarelik arsanın yanında TMSF binası, arkasında Zincirlikuyu Mezarlığı, yakın çevresinde Tatlıcı Towers, Şişli Belediyesi, Denizbank, Maya Plaza ile Metrocity bulunuyor. Arsada yedi depo, stüdyo binası ve bir prefabrik bina var.
Deniz araçlarından 761 bin YTL
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından, Bilgin, Uzan ve Toprak grubu ile Aziz Başkurt Okaygün'den haczedilen ve toplam 754 bin 60 YTL muhammen bedelle satışa çıkan deniz araçlarından 3'ü, 761 bin 500 bin YTL'ye satıldı. TMSF'nin merkez binasında yapılan ihalede, Aziz Başkurt Okaygün'den haczedilen ve 336 bin 500 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip Viator adlı tekne, 299 bin YTL'ye satıldı. Dinç Bilgin'den haczedilen ve muhammen bedeli 269 bin 200 YTL olan M/Y Asır adlı tekne 450 bin YTL'ye alıcı buldu. Clifford Holmes Polley'den haczedilen ve 15 bin 660 YTL muhammen bedelle satışa çıkan Jet-ski de 12 bin 500 YTL'ye satıldı.