Özyeğin Üniversitesi, 340 kadına 'başarılı girişimcilik haritası' çizecek

Özyeğin Üniversitesi, 340 kadına 'başarılı girişimcilik haritası' çizecek
Özyeğin Üniversitesi, 340 kadına 'başarılı girişimcilik haritası' çizecek

Programdan mezun olan 29 kadın girişimci, sertifikalarını üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin in elinden aldı.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın 20 ülkede sürdürdüğü '10 Bin Kadın Girişimci Sertifika Programı'nın Türkiye ayağını yürüten Özyeğin Üniversitesi, ilk mezunlarını verdi. Proje kapsamında üç yıl boyunca işini büyütmek isteyen kadınlara ücretsiz girişimcilik eğitimi verilecek

İSTANBUL - Kadın girişimcilere destek olmak amacıyla ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs işbirliğiyle 20 ülkede sürdürülen ve Türkiye’de Özyeğin Üniversitesince yürütülen ‘10 Bin Kadın Girişimci Sertifika Programı’nın ilk mezunları törenle sertifikalarını aldı. Program kapsamında Goldman Sachs’ın kriterlerine göre seçilen, ekonomik büyüme potansiyeli yüksek bir işe veya iş fikrine sahip ancak gerekli eğitimleri alamamış ve maddi koşulları sınırlı kadın girişimcilere bedelsiz olarak eğitimler veriliyor. Sertifika programı, iş planı hazırlama, temel girişimcilik becerileri, muhasebe ve finans, kaynaklarına ulaşma, satış ve pazarlamayla üretim planlaması ve organizasyonel planlama konularını içeriyor.

Daha donanımlı olacaklar
Sertifika töreninde konuşan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, kadın girişimciliğinin gelişmesinin Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesinin önemli koşullarından biri olduğunu söyledi.
Özyeğin, programla 300’ün üzerinde kadına ulaşarak, onların  ekonomik anlamda güçlenmeleri için ellerinden gelen katkıyı sağlayacaklarını belirterek, “Bugün sertifika alan girişimci kadınlarımızla tanıştıktan sonra görüyorum ki, başarılı girişimciler olmak için gerekli heyecan ve azme sahipler. Bu programda aldıkları eğitimle girişimlerine çok daha donanımlı ve güçlenmiş olarak devam edeceklerine inancım tam” diye konuştu.

Yeni iş anlaşmaları geliyor
Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Akademik Direktörü Prof. Dr. Ali Beba ise, üç ayı aşkın yoğun bir eğitimden geçen kadın girişimcileri artık yerelden ziyade dünyanın her tarafında rahatça iş yapabilecek global girişimciler olarak gördüklerini söyledi. Beba, sanayi, imalat, medya ve halkla ilişkiler gibi hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren bu girişimci kadınların büyük çoğunluğunun, henüz eğitimlerini tamamlamadan bile yeni iş anlaşmaları yapmaya ve istihdam yaratmaya başladıklarını vurguladı. İlk mezunlardan 36 yaşındaki biyolog Hale Toroslu da, ilaç sektöründe faaliyet gösteren bir yıllık bir şirketin sahibi olduğunu ifade ederek, bu programla motivasyonu ve bilgi birikiminin arttığını, öz güveninin yükseldiğini kaydetti.  Programda, süresi üç aya yayılmış altı haftalık toplam 150 saat eğitim veriliyor.
Ekonomik büyüme potansiyeli yüksek bir işe veya iş fikrine sahip olan, ancak gerekli eğitimleri alamamış ve maddi koşulları sınırlı kadın girişimcilere bedelsiz olarak verilecek eğitimlere katılacaklar, Goldman Sachs tarafından geliştirilen kriterlere göre seçiliyor.
Sertifika programı, iş planı hazırlama, temel girişimcilik becerileri, muhasebe ve finans, kaynaklarına ulaşma, satış ve pazarlamayla üretim planlaması ve organizasyonel planlama konularını içeriyor. Sertifikasını alan her kadın girişimci, mezun olduğu günden itibaren en az bir yıl süreyle izlenecek ve başarı kriterlerini yerine getiren girişimcilere işlerini büyütebilmeleri için koçluk hizmeti verilecek. Proje kapsamında, Özyeğin Üniversitesi tarafından bu yıl 85, üç yılda toplam 340 kadına ücretsiz girişimcilik eğitimi verilecek. (Radikal) 

Yönetim becerilerini geliştirmek istiyorlar
Programın ilk mezunlarından 29 girişimci kadın, sertifikalarını Hüsnü Özyeğin’in elinden aldı. Eğitimlerin ardından işlerine yeni bir boyut kazandıran kadınlardan bazılarının kısaca hayat hikâyeleri de şöyle:  

* Gülay Öztürk - İstanbul (Gülay Takı): 46 yaşında, evli ve iki çocuk sahibi olan Gülay, lise mezunu. Takı tasarımı ve satışı yaptığı Gülay Takı isimli altı yıllık şirketi olan Gülay, katıldığı programla yönetim becerilerini geliştirmek istiyor. 

* Ayşe Nur Karaman - İstanbul (Motosay Motosiklet Deri Aksesuvarları): 25 yaşında, evli ve lise mezunu olan Ayşe’nin Motosay Motosiklet Deri Aksesuvarları isminde Ocak 2010’da faaliyete geçirdiği bir şirketi var. Ayşe, motorsikletler için deri aksesuvarlar tasarlayıp satıyor. Ayşe, katıldığı programla yönetim, muhasebe, finans ve pazarlama becerilerini geliştirmek istiyor. 

* Gülbahar Ergelen - İstanbul (Fındıkshop): Gülbahar Ergelen 33 yaşında, evli ve 1 çocuğu var. Karaelmas Üniversitesi MYO İnşaat Teknisyenliği bölümü mezunu. Fındıkshop isimli üç yıldır faaliyette olan ve online fındık vb. ürün satışı yapan bir işe sahip. Gülbahar, özellikle yönetim becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

* Tümay Güneş Tartar - İstanbul (Seramik Tekstil Tasarım): 37 yaşında evli ve bir çocuk sahibi olan Tümay, iki yıldır Seramik Tekstil Tasarım isimli şirketin sahibi. Tümay, özellikle yönetim, satış ve pazarlama, muhasebe becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. 

* Gülderen Dikyol Gücavlı - İstanbul (Şehir Mücellithanesi): 40 yaşında, evli ve bir çocuk sahibi olan Gülderen, dokuz yıldır Şehir Mücellithanesi isminde CD paketlerini yapan bir şirketin sahibi. Gülderen’in hedefi, yönetim, muhasebe, satış ve pazarlama becerilerini geliştirmek. 

* Hale Halime Toroslu - İstanbul (DEHA Orphan Medikal): 36 yaşında ve bekar olan Hale Halime Toroslu, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu. DEHA Medikal Ürünler isminde,ilaç sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’de bulunması zor ilaçların ithalatını gerçekleştiren bir yıllık bir şirketin sahibi olan Hale, yönetim, muhasebe ve finans becerilerini öğrenme hedefinde.

* Leyla Bayraktar Çiçek - İstanbul (İş Fikri: Teneke üretimi): 29 yaşında ve evli olan Leyla, bir teneke üretim şirketi kurmak istiyor. Leyla, iş kurma ve yönetme aşamasında özellikle yönetim, muhasebe ve satış-pazarlama becerilerini geliştirmek istiyor.