Özyeğin'den 10 milyon dolarlık makyaj

Finansbank'taki yüzde 46 hissesini National Bank of Greece'e (NBG) satarak azınlık ortak konumuna düşen Fiba Grubu'nun patronu Hüsnü Özyeğin, Romanya, Rusya, İsviçre ve...

İSTANBUL - Finansbank'taki yüzde 46 hissesini National Bank of Greece'e (NBG) satarak azınlık ortak konumuna düşen Fiba Grubu'nun patronu Hüsnü Özyeğin, Romanya, Rusya, İsviçre ve Hollanda'da kendisine kalan Finansbankları 'Credit Europe Bank' yapmak için 10 milyon dolarlık harcama için bütçe ayırdı. Yunanlı NBG, Finansbank'ın çoğunluk hissesini satın alırken bu ülkelerdeki Finansbank'ları istememiş, ancak sözleşmede 'makul bir sürede' isim değişikliği yapılmasını şart koşmuştu.
Yeni isim için İsviçre'den onay çıktı
Özyeğin ise bu ülkelerdeki bankalarının adını Credit Europe Bank olarak değiştirmeye karar verdi. İsviçre'de isim değişikliği için yapılan başvuru kabul edildi ve Credit Europe Bank Swiss olarak değiştirileceğine ilişkin karar yayımlandı. Geçen hafta Finansbank Rusya'nın hissedarlarının katıldığı olağanüstü toplantıda, ismin değiştirilmesi yönünde karar onaylandı. Hollanda'da ise bir süre sonra başvuru yapılacak. Rusya ve Romanya'da ise resmi yetkililere başvuru ve izin sürecinin iki aya yakın bir zaman alması bekleniyor. Romanya'da isim değişikliği kararı 14 Aralık'taki genel kurul'da alınacak.
Tanıtım kampanyası ocak ayında başlayacak
Bu arada bankanın yeni logo çalışmasını bir Türk reklamı şirketi yürütüyor. Fiba Rusya, Romanya, İsviçre ve Hollanda'da isimlerin değiştirilmesinin ardından ocak ayı sonunda tanıtım ve marka yerleştirme kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Kampanya kapsamında önce şube tabelaları ve basılı malzeme değişecek, ardından TV ve gazetelerde yoğun reklam kampanyası başlayacak.