PADOK'la doğru fiyat

Turizmciler son birkaç yılda hem yerli hem de yabancı turistin gözdesi haline gelen Kapadokya'da, 'otellerin doğru fiyatla pazarlanabilmesi için' için güçbirliği yaptı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Turizmciler son birkaç yılda hem yerli hem de yabancı turistin gözdesi haline gelen Kapadokya'da, 'otellerin doğru fiyatla pazarlanabilmesi için' için güçbirliği yaptı. Kapadokya'da bulunan 11 otel, PADOK adı altında bir şirket kurarak bütün acentaların karşısına tek ses olarak çıkmak için birleşti. Kapadokyalı turizmciler şu anda kişi başına 14-15 avro düzeyinde olan oda ücretlerini bu yapılanmayla ilk aşamada 30 avroya çıkarmayı hedefliyor.
Yeni şirketin Kapadokya'nın doğru fiyatlarla pazarlanmasının yanı sıra bölgenin tanıtımı ve otellerin aynı standartta hizmet sunması için de bağlayıcı kuralları olduğunu söyleyen Kapadokya Turistik Otelciler Birliği (KAPTİD) Başkanı Ahmet Tok, "Otellerin sunduğu açık büfeden odalara kadar her otelimizde standart belirledik. Acentalarla PADOK üzerinden müşteri bağlantısı kuracağız. Gelen müşterileri de bünyemizdeki otellerin boş kapasitelerine göre şirket bünyesinde dağıtacağız" dedi.
Tanıtıma yatak başı 1 avro
PADOK'a üye otellerin her yatağı için 1 avro da keserek tanıtımda kullanacaklarını belirten Tok, şirketin şu anda üye otellerle 5 bin yatağı bulunduğunu da hatırlattı. Kapadokya'nın son 2-3 yılda büyük mesafe aldığını ve yurtdışından 500-550 bin, yurtiçinden ise 400 bine yakın turist ağırladığını vurgulayan Tok, "Ancak sektördeki krizlerin de etkisiyle oda fiyatlarımız çok düşük. Kapadokya'nın hak ettiği yeri bulması için böyle bir yapılanmayı seçtik" diye konuştu.
PADOK'un bir benzerinin Denizli'de uygulandığını hatırlattığımız Tok, PATERO'nun altı otelin bir araya gelmesiyle kurulduğunu ve üç yıl içinde çok başarılı sonuçlar aldıklarını aktardı. Tok, şöyle devam etti:
"Bölgedeki Richmond, 2 oteliyle şirkete üyeydi. O da Türkiye İş Bankası'na geçince şirket faaliyetlerini sürdüremedi. Ancak biz otellerle mukavele imzaladık. İki yıldan önce şirketten ayrılırlarsa para cezasının da arasında olduğu ciddi müeyyideler var. Şirketin başarısı için danışmanlık hizmeti de alıyoruz. Yakında üç yıldızlı üç otel daha şirkete katılıyor. Şirket olarak bölgeye ilk aşamada 3 bin yataklı bir kongre merkezi kurmak için de proje hazırlıyoruz."
Kapadokya'ya 'Japon Köyü' kurulacak
ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Kore, Malezya, Japonya başta olmak üzere yurtdışından geniş bir coğrafyanın ilgi alanına giren Kapadokya, özellikle Japon turistlerin gözdesi. Japon Prensi'nin bile her yıl ziyaret ettiği bölgede bu ilginin karşılığında bir 'Japon Köyü' yapılacak. Nagazaki'deki barış parkının bir benzerinin bulunduğu Kapadokya'da şimdi 2 bin dönüm arazi üzerine köy ve golf sahalarından oluşan bir kompleks kurulacak. Projeye, Japon hükümeti maddi destek verecek.