Pahalı benzin vergiyi yüksek gösteriyor

Pahalı benzin vergiyi yüksek gösteriyor
Pahalı benzin vergiyi yüksek gösteriyor
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Cari açığın nedeni de enerjideki dışa bağımlılıktır" dedi.

Şimşek, bu bağımlılığı kırmak için nükleer enerjiye hız verdiklerini belirtti. Şimşek, “ Türkiye ’de vergiler yüksek” eleştirilerine ise şu yanıtı verdi: “Ülkemizde bazı akaryakıt ürünlerinde vergi yükünün yüksek olması genel vergi yükünün yüksek olduğu doğrultusunda bir algıya sebep olmaktadır.” 

Aslında yüksek değil! 
Bakan Şimşek, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na dün 2011 bütçesini sundu. Şimşek komisyonda yaptığı açıklamada Türkiye’de vergi yükünün yüksek olmadığını söyledi. Şimşek, OECD ülkelerinden örnekler vererek, “Buna rağmen ülkemizde bazı akaryakıt ürünlerinde vergi yükünün yüksek olması genel vergi yükünün yüksek olduğu doğrultusunda bir algıya sebep olmaktadır. Zira OECD ülkeleri arasında benzin açısından yüzde 66.8 oranıyla en yüksek konumda olan ülkemiz, motorinde de yüzde 57.1 oranıyla ikinci sırada yer almaktadır” dedi.
Bakan Mehmet Şimşek, çari açığa neden olan hususlardan ilki olan enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, yenilenebilir ve nükleer enerji konusunda hükümetin çalışmalarını hızlandırdığını da da vurguladı.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Benzin

    ,

    Türkiye