Pahalı ilaç 300 kişiyi işinden etti

İsviçreli ilaç üreticisi Roche, kanser hastalarının kullandığı Neopogen adlı ilacı pahalıya sattığı için Sağlık Bakanlığı ile karşı karşıya gelmişti. Şirket bu sorunu bakanlığa 1.4 milyon avro ödeme yaparak çözdü.

İSTANBUL - İsviçreli ilaç üreticisi Roche, kanser hastalarının kullandığı Neopogen adlı ilacı pahalıya sattığı için Sağlık Bakanlığı ile karşı karşıya gelmişti. Şirket bu sorunu bakanlığa 1.4 milyon avro ödeme yaparak çözdü. Bu vesileyle düzenlenen basın toplantısında Roche'un üst yönetimini sarsan yolsuzluk davalarıyla ilgili olarak ise "Sonucu bekleyeceğiz, ona göre tavrımızı belirleriz. Şu anda şirket olarak tüm kurallara uyuyor, kurumsal ilke ve anlayışımızı uyguluyoruz" denildi.
Son bir yılda pahalıya sattığı gerekçesiyle şirketi Türkiye'de manşetlere taşıyan kanser ilaçları Neocormon ve Neopogen için açılan soruşturmalar ve davalar nedeniyle Roche'un onkoloji birimi çalışanlarının tamamı, viroloji ve transplantasyon biriminin yüzde 60'ı, birincil sağlık hizmetleri birimi çalışanlarının yüzde 50'si yenilendi. 300'e yakın kişi işten çıkarıldı.
Roche Türkiye'nin Nisan 2005 itibarıyla genel müdürlüğünü üstlenen George N. Hadjiev, şirket mümessilleri hakkında doktorlara hediye vererek ilaç yazdırma, SSK'yı 12 trilyon lira zarara uğratma, vergi kaçırma iddilarını yanıtladı. Hadjiev, bu süreçte şirketin yeniden yapılandırıldığını ve dönüşüm süreci yaşadığını hatırlatarak, "Yeni yöneticiler olarak davalar yüzünden manşetlere çıkmaktan üzüntü duyuyoruz" dedi. Hadjiev, "Şu anda yeni işe aldığımız elemanlarımızı devamlı eğitiyoruz, sınavlara tabi tutuyoruz. Promosyon kuralları gibi konularda sınav yapılıyor" dedi.
'Kasıt yoktu'
Roche Türkiye'nin 'Referans fiyat sistemi'nden kaynaklanan sorun nedeniyle Sağlık Bakanlığı'yla bir araya geldiğini ve iki kurum arasındaki farklılığın giderildiğini anlatan Hadjiev, "Neopogen nedeniyle yaşanan sorunu 1.4 milyon avroluk ödeme yaparak çözdük. Burada bilerek yapma, yanlış bir hareket, kasıt yoktu. Sadece teknik hata olmuştu" açıklamasını yaptı.
VERGİMİZİ ÖDÜYORUZ: Ecza depolarıyla Roche arasında hizmet faturası kesilerek şirketin bunu gider olarak yazdığı ve bununla vergi kaçırdığı yönündeki iddialar çok saçma. 2003 yılında 18 milyon YTL, 2004'te 17 milyon YTL, 2005'te ise 16 milyon YTL doğrudan vergi ödedik. 2002'den beri ise kurumlar vergisi ödemiyoruz. Çünkü 2001 yılında 31 milyon YTL'lik zararımız oluşmuştu. Bu zararı 5 yıla kadar devretme hakkımız vardı onu kullandık. 40 milyon YTL'lik de yatırım teşviki almıştık. Türkiye'nin kanunlarına göre vergimizi ödüyoruz. Denetimlerimiz de yetkililer tarafından yapılıyor. Bu şekilde vergi matrahı ve ödeyeceğimiz vergi değişmez. Çalışanlarımızın e-postalarına dayanarak şirketin vergi kaçırdığını söylemek mümkün değil.
HEDİYELERDEN HABERİM YOK: Mümessillerimiz ürünlerle ilgili bilimsel promosyon yapar. Bilimsel yayınlara harcama yaparız. Elimizde o kadar iyi ürünler var ki zaten promosyona gerek yok. İlacın etkili olduğuna dair kanıtınız varsa doktor onu reçeteye yazar, biz yeni çalışanlarımızı buna göre eğitiyoruz. Dizüstü bilgisayar doktorlara verilecek bir hediye değildir. Türkiye'de bu tür promosyonların boyutu yasayla düzenlenmiştir. Mütevazı ve doktorun işiyle uyumlu bir promosyon verilebilir. Zaten bu tür promosyonların da satışa yansıyacağını ve doktorların da bu tür hediyelerle ilgilendiğini düşünmüyorum. Mümessillerimizin doktorlara ilaç yazma karşılığı dizüstü bilgisayar, disko parası verdikleri iddiaları ve bu konu üzerine üstlerine e-posta yoluyla verdikleri bilgileri, polis sayesinde öğrendik. Daha önce böyle bir bilgiye şahit olmadık.
BİR TRİLYON MAAŞ PAKETİ: Eski genel müdür Faruk Yöneyman'a verilen 1 trilyon TL. bir maaş paketidir. Bu paket içinde maaş, tazminat, bonus, kazanılmış haklar gibi faktörler bulunuyor. Yeni yönetim dönemiyle birlikte Türkiye'deki sistem de İsviçre Basel'de kullanılan sistemle uyumlu hale getirildi. Yeni maaş paketleri bu rakamın yanına bile yaklaşamaz.
ONKOLOJİ BİRİMİNİN TAMAMI DEĞİŞTİ: Geçmişte yaşanan olaylarla ilgili sürekli manşetteyiz. Ancak şu ana kadar tüm kural ve yasalara uyuyoruz. Kurumsal ilke ve anlayışımıza uygun hareket ediyoruz. Roche'u manşetlere taşıyan konulara bulaşan çalışanların çoğu artık bizimle çalışmıyor. Geçmişte yaşananlar nedeniyle onkoloji biriminin tamamı, viroloji ve transplantasyon biriminin yüzde 60'ı, birincil sağlık hizmetlerinin yüzde 50'si yenilendi. Performansı ve bilgisi düşük elemanların da bünyemizden ayrılmasıyla işten çıkarılanların sayısı 300 düzeyinde.
GÖREVİMİZİ YAPMAMIZA İZİN VERİN: Şirketi yeniden yapılandırdık, görevimizi yerine getirmemize verin, sonuçlarını göreceksiniz, sürekli manşetlerdeyiz, hiç kimsenin geçmişimizle ilgimiz olmadığına inanmak istemediğini görüyorum, yasalara, kurumsal ilkelere uyuyoruz, olanlar şirketin yeni oluşumu ile bağlantılandırılmadığı sürece sorun yok.