Pak Tavuk Dilovası tesisi kapanıyor

Mudurnu markasının sahibi Pak Tavuk Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) atık su tarifesinin fazla olduğu gerekçesiyle 30 Aralık'ta faaliyetini tamamen durdurma kararı aldı. Diğer tesislerdeki üretim faaliyetleri ise devam edecek.

Kapatılma kararı alınan Dilovası'ndaki tesiste 300 personel görev yapıyor. Pak Tavuk Gıda San ve Tic AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, Dilovası'ndaki tavuk mezbahasında atık suların arıtıldığı tesisin, Dilovası OSB Müdürlüğünün tüm çevrenin atık sularını toplayıp arıtacak bir tesis kurmasıyla kapatıldığı ifade edildi.

Ancak Dilovası OSB'nin kendilerine 4 ay içinde gönderdiği 3 fatura ile 1 milyon 65 bin TL atık su bedeli fatura ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Suyu arıtmadan Dilovası OSB'ye verdiğimiz takdirde metre küpüne 12 TL, arıtıp verdiğimiz takdirde 6 TL bedel tahakkuk ettireceklerini bildirmişlerdir. 

Kendilerine bunun çok fahiş bir ücret olduğunu, yaptığımız araştırmalarda Türkiye 'de diğer OSB'lerde suyu arıtmak için metre küpüne 1 ile 2 TL civarında bedel talep edildiğini, bu şartlar altında faaliyetimizi devam ettirme imkanımız olmayacağını ve iş yerimizi kapatmak zorunda kalacağımızı bildirmemize rağmen geçen hafta yolladıkları yazılarında borcumuzu aynen ödememizi ancak ilk faturayı 6 taksitte ödeme kolaylığı yapabileceklerini bildirmişlerdir. Hukuken yapabilecek bir şey kalmadığı için üzülerek Dilovası'nda faaliyetimize son vermek zorunda kalmış bulunuyoruz. Keyfiyeti kamuoyuna duyururuz.”

Pak Piliç Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Dilovası tesislerinde tamamına yakını Dilovası'nda ikamet eden 300 personelin görev yaptığı, 30 Aralık 2010 tarihi itibariyle tesislerde faaliyetin tamamen duracağı öğrenildi.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye