Pakdemirli'den istisna isteği

Eski Maliye ve Devlet bakanlarından Ekrem Pakdemirli, tarıma dayalı sanayi dallarından biyodizelde...

ANKARA - Eski Maliye ve Devlet bakanlarından Ekrem Pakdemirli, tarıma dayalı sanayi dallarından biyodizelde, Türkiye'nin en büyük kapasiteli fabrikalarından birini kurmaya hazırlanırken hükümetten vergi istisnası istedi. Bandırma'da inşaatı devam eden yıllık 75 bin ton kapasiteli biyodizel fabrikasının 2006 yılı Mayıs ayında faaliyete geçmesi öngörülüyor.
ANAP döneminde Maliye ve Devlet bakanlıkları yapan Pakdemirli, biyodizelin vergi kaybına neden olduğu tartışmalarına değinirken, çevre temizliği için Türkiye'nin biyodizelden kaynaklanacak vergi kaybına katlanması gerektiğini vurguladı.
'Dağıtıma girmeyiz'
Pakdemirli, çalışmaları ile ilgili bilgi verirken, sadece üretim yapacaklarını, dağıtım işine girmeyeceklerini, fabrikaya hammadde sağlamak için Kelkit Vadisi, Orta Anadolu, İzmir ve Balıkesir civarında bu yıl 50 bin dekar alanda kanola üretim sözleşmesi gerçekleştirdiklerini açıkladı. Sözleşmeli üretimi aşama aşama 500 bin tona kadar çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Pakdemirli, kanola üretimini yaygınlaştırana kadar 1-2 yıl devlet desteği gerektiğine işaret etti. Türkiye'de biyodizelle ilgili düzenlemelerin henüz tamamlanmadığını hatırlatan Ekrem Pakdemirli, "Biodizelde bir miktar vergi kaybı olmalı" dedi.