Pakistan 'T'sine iyi fiyat

Turkcell'in de ön teklif toplantısına katıldığı Pakistan Telekom (PTCL) ihalesinin ikinci etabında, yüzde 26'lık kamu hissesinin sahibi, Türk Telekom'a (TT) da başvuran Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketi Emirates Telecommunications (Etisalat) oldu.

İSLAMABAD/İSTANBUL - Turkcell'in de ön teklif toplantısına katıldığı Pakistan Telekom (PTCL) ihalesinin ikinci etabında, yüzde 26'lık kamu hissesinin sahibi, Türk Telekom'a (TT) da başvuran Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketi Emirates Telecommunications (Etisalat) oldu.
Pakistan Özelleştirme ve Yatırım Bakanı Abdulhafız Şeyh, ihalede Etisalat'ın, yönetim hakkını da barındıran yüzde 26 hisse için 2 milyar 598 milyon dolar ile en yüksek teklifi verdiğini açıkladı.
Hükümet teklifi onayladı ve Etisalat şirketin sahibi oldu. Etisalat'ın teklifi Pakistan Telekom'un piyasa değerini 9.9 milyar dolara getiriyor. İhalede Çin'de 220 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi bulunan China Mobile, 1 milyar 409 milyon dolarlık teklifiyle ikinci, Singapur Telekom da 1 milyar 166 milyon dolarlık teklifiyle üçüncü oldu. Ön teklif toplantısına katılan ve ön eleme safhasını geçen Turkcell, daha sonra ihaleye katılmama kararı almıştı.
Pakistan Başbakanı Şevket Aziz, ihalenin ardından yaptığı açıklamada, Etisalat'ın PTCL için önerdiği fiyatın 'gerçek değeri yansıtan adil bir fiyat olduğunu' açıkladı. İhaleden önce yüzde 88 hissesi kamuya ait olan PTCL'nin yüzde 12 hissesi de borsada işlem görüyor. İhalede 1 milyar 330 milyon PTCL hissesi için önerilen 2 milyar 598 milyon dolar, yönetim hakkının devrini de içerdiği için borsa değerinin yüzde 40 üzerinde gerçekleşti. Etisalat İcra Kurulu Başkanı Abid Said Bin Meş'ar teklifin yüzde 10'u kadar bir bedeli hemen ödeyeceklerini ve kalan miktarı ise yönetimi devralacakları 26 Eylül'den önce tamamlamayı planladıklarını söyledi.
TT için güzel haber
Önerdikleri fiyatın Pakistan Telekom'un gerçek değerini yansıttığını savunan Etisalat İcra Kurulu Başkanı Abid Said Bin Meş'ar gereken finansmanın yüzde 25'ini özsermayelerinden, yüzde 75'ini de banka kredisi alarak sağlayacaklarını anlattı. Meş'ar, Dubai İslam Bankası'ndan da destek alacaklarını ifade etti.
Analistler, PTCL'nin gayrimenkul varlığı hakkında yeterli bilgi bulunmadığı için Etisalat'ın verdiği fiyat konusunda yorum yapmanın zor olduğunu söylüyor. PTCL için verilen teklif, önümüzdeki günlerde tekliflerin alınacağı Türk Telekom(TT) için de iyi haber olarak nitelendiriliyor.
TT yetkilileri gelişmeleri olumlu olarak nitelendirdi. Pakistan Telekom'un geçen yıl 500 milyon dolar kâr ettiğini belirten uzmanlar TT'nin kârının ise 1.5 milyar dolardan fazla olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
"Pakistan'da yüzde 26 ile yönetim devrediliyor. Bu işin anahtarının yönetim hakkı olduğu görülüyor. Bizde de yönetim devredilecek. Teklif, Türk Telekom için verilecek fiyatları da yukarı çeker."
PTCL'nin özelleştirmesi, Karaçi Borsası'nı dün yüzde 3.57 oranında yükseltti. 65 bin çalışanı bulunan PTCL, 2004 Haziran'ında sona eren mali yılda 489 milyon dolar net kâr etmişti. 5 milyon sabit hattı bulunan şirket, Pakistan'ın beş cep telefonu operatöründen biri. Şirket ayrıca internet servis sağlayıcısı olarak da hizmet veriyor. Türk Telekom'unsa 22 milyon sabit hat kapasitesi ve 19 milyon abonesi var. Türk Telekom, GSM operatörü Avea'nın yüzde 40'nın da sahibi.
(Radikal, aa)
'Türkiye'de girmeyebiliriz'
Abid Said Bin Meş'ar, Türk Telekom (TT) özelleştirmesine de katıldıklarını hatırlatarak, "PTCL ya da Türk Telekom ihalesi için finansman sıkıntısı çekmeyiz" dedi. Türk Telekom özelleştirmesine katıldıklarını belirten Meş'ar Dubai'de yayımlanan Gulf News gazetesine verdiği demeçte ise şunları söyledi:
"Bu özelleştirmede başta Telecom Italia'nın sahip olduğu Avea hisselerinin değeri olmak üzere bazı konularda bilgi sahibi değiliz. Türk Telekom ile ilgili son kararımızı hafta sonuna kadar vereceğiz. Türk hükümetiyle görüşüyoruz. Eğer riskler büyükse, ihaleden çekilebiliriz. Hissedarlarımızın varlığına zarar vermeyiz."