Pakistan'a yardım: 15 milyon dolarlık vaat

İşadamlarını iftarda ağırlayan Başbakan Erdoğan, Pakistanlı depremzedeler için yardım istedi. İş dünyası 15 milyon dolarlık yardım sözü verdi. Galatasaray ile Beşiktaş ilk maçlarının hasılatını bağışladı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan depremi için işadamlarından yaklaşık 15 milyon dolarlık yardım sözü aldı. Türk iş dünyasının önemli isimlerini dün akşam Dolmabahçe Sarayı'nda iftar yemeğinde ağırlayan Başbakan Erdoğan, yemekten sonra işadamlarından yardım istedi.
Edinilen bilgiye göre, işadamları yaklaşık 15 milyon dolarlık yardım sözü verirken, Galatasaray ve Beşiktaş spor kulüplerinin ise ilk maçlarını depremzedeler için oynayacağı ve hasılatı deprem bölgesine gönderecekleri belirtildi. Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ilaç sektöründe geniş kapsamlı bir yardımın hazırlığı içinde olduklarını kaydederek, "İlaç sektörünün özel önemi var. Felaket haberini alır almaz başlattık. En kısa zamanda bölgeye ilaçlar iletilecek" dedi.
Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ise, Galatasaray ve Beşiktaş'ın oynayacağı ilk lig maçlarının gelirinin bölgeye yardım olarak gönderileceğini ifade etti. Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye'nin büyük grupların genelde nakit yardım etmeyi düşündüklerini dile getirdi. Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı iftarda ciddi yardım rakamlarının konuşulduğunu ve 1.5 milyon dolar yardımda bulunanların bile çıktığını söyledi. Güney Asya'daki tsunami felaketinde Türkiye'nin kalıcı yardımlarda bulunduğunu sözlerine ekleyen Özaydınlı şunları söyledi:
"Kızılay yardımları koordine edecek. Bu felakette de okul, konut gibi kalıcı yardımlar olacağını düşünüyoruz."
Konukoğlu'ndan 1.3 trilyon
Hafta içinde Gaziantep Çimento Fabrikası için 128 milyon dolar teklif veren Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu 1 milyon dolar (1 milyon 365 bin YTL) yardım edeceğini açıkladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı da Güney Asya depremindeki toplam yardımın 40 milyon dolara ulaştığını dile getirerek, bu felakette de aynı rakamın yakalanacağını vurguladı.
Yardım sağlıklı ulaşacak
Öte yandan Türkiye'nin deprem bölgesine gönderdiği yardımların ihtiyaç sahiplerine sağlıklı şekilde ulaştırılabilmesi için Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetim Genel Müdürlüğü görevlendirildi. Pakistan Afet Yardım Merkezi hesap numaraları ise şöyle:
Ziraat Bankası Aşağıayrancı Şubesi 5001 (YTL), 5002 (USD), 5003 (Avro). Halk Bankası Bakanlıklar Şubesi 05000005 (YTL), 5300003 (USD) ve 2 P 000023 (Avro). Vakıflbank Finans Market Şubesi 205 55 55 (YTL), 405 66 66 (USD), 405 77 77 (Avro).