Palandöken'in 35 yıllık koltuğu gidecek mi?

Palandöken'in 35 yıllık koltuğu gidecek mi?
Palandöken'in 35 yıllık koltuğu gidecek mi?
Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın kurulduğu yıl olan 1978'den beri başkanlığını üstlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in koltuğuna yeni aday çıktı.

ANKARA - Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası’nın kurulduğu yıl olan 1978’den beri başkanlığını üstlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in koltuğuna yeni aday çıktı. Başkan adayı Zekeriya Murat, oda başkanlığı seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını, müfettiş raporları ve mahkeme kararıyla usulsüzlüğün tespit edildiğini savundu. “Ahilik kültürü gereği işini düzgün yapmayan yönetici ya da esnafın pabucu dama atılırdı, dışlanırdı. Biz bunun gereği olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’in pabucunu dama atacağız” diyen Murat yanında getirdiği sembolik pabucu TESK kapısına fırlattı.
Murat, mahkemenin, 2010 yılında yapılan genel kurul toplantısında, Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası tarafından hazırlanarak kullanılan hazirun listesinde yer alan 263 kişinin usulsüz şekilde oy kullandığını, vergi kaydı olmayan 4842 kişinin hazirun listesinde olmaması gerekirken yer aldıklarını, 9 kişinin ikametgâh adreslerinin Ankara dışında farklı illerde olduğunu, yine 234 kişinin bakkallık ve bayilik dışında faaliyet yürüttüğünü, bazı üyelerin ise kimlik numarası, ad-soyad gibi bilgilerinin yanlış olduğunun tespit edildiğini ileri sürdü.
Murat, odanın üye sayısı olarak bildirilen 8307 kişilik beyanın gerçeği yansıtmadığını, başkan adaylığını açıklamasının ardından ise TESK Başkanı Palandöken ve yönetimi tarafından üyelik kaydının silindiğini iddia ederek, verdiği hukuk mücadelesi sonucunda yeniden aday olduğunu söyledi.

bigPara.com