'Pamuk eller cebe Koç'u da bekleriz'

Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, enerji sektöründe yoğunlaşan bir grup olarak büyümeyi sürdüreceklerini, İzmir Limanı gibi önemli liman bunun yanında doğalgaz dağıtım özelleştirme ihalelerine gireceklerini söyledi.

İSTANBUL - Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, enerji sektöründe yoğunlaşan bir grup olarak büyümeyi sürdüreceklerini, İzmir Limanı gibi önemli liman bunun yanında doğalgaz dağıtım özelleştirme ihalelerine gireceklerini söyledi. İptal edilen Galataport ihalesine şartname ne olursa olsun kesinlikle katılacaklarını belirten Kutman, yeniden Ofer Grubu ile girme ihtimallerinin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Holdingin hedeflerini anlattığı basın toplantısında konuşan Kutman, Galataport ihalesi için, "İhale umarım peşin parayla açılır. Pamuk eller cebe olur" dedi.
Kutman, Galataport ödeme planına ilişkin olarak "Galataport ihalesine A'dan da Z'den de baksanız gireceğiz. Ödeme planının kısa tutulması, yani peşin olması 200 milyon avro gibi rakamlar maalesef devletimiz için o kadar hayırlı olmayacak. Devletin 20-30 yıl sonra gelecek milyar dolarlara ihtiyacı olacak" diye konuştu.
'Alnımız açık'
Kutman, bir gazetecinin Rahmi Koç'un "Haberimiz olsaydı biz de girerdik" açıklamasının hatırlatılması üzerine de, şunu söyledi: "Kendisini yeni ihalede bekliyoruz." Mehmet Kutman, toplantıda gazetecilerin Galataport ihalesiyle ilgili ısrarlı soruları üzerine, şöyle konuştu: "Bu hakikaten alnımızın çok açık olduğu, gece rahat uyuduğumuz bir konu. Galataport ihalesinin şartnamesi belliydi. İhale birkaç gazetede yayımlandı. Bunu herkes gördü. Koç Grubu'na ait Setur ve Koç Yatırım ihaleye beraber girmek üzere Global Yatırım'a teklif verdi. Umarım şimdi ihale peşin parayla açılır. Peşin olacak, kriterler çok farklı. Umarız taksitle ödeme olmayacak. Geçen sefer en büyük eleştiri yıldan yıla ödemeydi. Taksitli olduğu için kamuoyu baskısı çok ağırdı. Şimdi pamuk eller cebe, peşin vereceksiniz. Aynen İzmir ve Mersin Limanı gibi olacak varsayıyoruz. Önceki ihalede rakam 200-220 milyon avroydu. Taksitli toplam rakam 3.5 milyar avroydu. Bu rakamın peşin olma şansı sıfır. 1 milyar olma şansı da yok. O zaman ihaleye girmeyenler de şimdi girer ve bastırır parayı alır."
Mehmet Kutman, 'Ofer Grubu'na Tüpraş'ın yüzde 14'ünün satışıyla ilgili Koç Grubu burada rövanş mı aldı' sorusuna şu yanıtı verdi:
'Unakıtan çok başarılı'
"Tüpraş'ın yüzde 14'ünün blok olarak borsada satışı tarihi bir başarıdır. Koç Grubu ile yarışmak bizim haddimize düşmez. Onlar bizim büyüğümüz, onları ancak takip edebiliriz. Artık ben Mehmet Kutman olarak sermaye piyasalarıyla ilgili hiçbir iş yapmayacağım. Bu, Global Yatırım'ın işi."
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın başarılarının G7 ülkelerini bile kıskandırdığını söyleyen Kutman, "Türkiye iyi durumdaysa bu mali disiplini sağlayan Unakıtan sayesindedir. Ama biz bu bakanımızı yerden yere vuruyoruz" dedi.
Hüsnü Özyeğin ve Erol Sabancı gibi bankacılık üstatlarının bankalarını sattığı ya da satmaya çalıştığı bir dönemde bankacılık yapmalarının doğru olmayacağını söyleyen Kutman, şu açıklamayı yaptı:
"Finans dünyası artık bilanço dünyası oldu. Bu rakamların olduğu yerde bu işi yapamayız. Ortağımız IMI'ye hisse satarak azınlığa düşeceğiz."
Mehmet Kutman, yatırımlarıyla ilgili olarak da, beş yılda 5 milyar dolarlık doğrudan yatırımı Türkiye'ye getirme sözü veriyoruruz" dedi.
Kutman: Her gün iki-üç kişi arıyor
Cari açık ve Merkez Bankası Başkanlığı gibi konuların geçici stresler olduğunu, Türkiye'nin ufkunun açık olduğunu ifade eden Mehmet Kutman, "Türkiye demokratik bir komünist ülkeydi. Dışa kapalıydı. Şimdi baraj kapağı gibi kapıları açtı. Bana günde en az iki-üç çok büyük yabancı şirket telefon ediyor. 'Geç mi kaldık, fiyatlar yükselir mi?' diye soruyor. Türkiye'ye en az 17 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girecek deniliyor. Bence bunu geçecek" diye konuştu.
Enflasyon inmeye devam etmekle birlikte muhtemelen hedefin aşılacağını söyleyen Kutman, "Olumsuz koşullarda dahi yükselme ihtimali mevcut para politikasıyla zayıf ihtimal. Cari açık da yılın ikinci yarısında normalleşir" dedi.