Pamuk-Halk ücrette birleşemedi

Halkbank yönetiminin, 65 günde gerçekleştirilen Pamukbank-Halkbank birleşmesini 'pürüzsüz' ve belki de dünya ölçeğinde en hızlı birleşme olarak nitelendirirken, ücret skalasının altüst olduğu ve Pamukbank personelini 'üvey evlat' konumuna ittiği öğrenildi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Halkbank yönetiminin, 65 günde gerçekleştirilen Pamukbank-Halkbank birleşmesini 'pürüzsüz' ve belki de dünya ölçeğinde en hızlı birleşme olarak nitelendirirken, ücret skalasının altüst olduğu ve Pamukbank personelini 'üvey evlat' konumuna ittiği öğrenildi.
Personel huzursuzluğunun kaynağında, birleşme sırasında personel uyumlaştırmasının yapılmaması yatıyor. Bu nedenle aynı işi yapan personele ödenen ücretlerde yüksek düzeyde farklılıklar dikkat çekiyor. Bu farklılık en çok banka personelinde görülüyor. Pamukbank'tan geçen personelin ücreti 500 YTL düzeyinde. Ancak, Halkbank personeline en az 950 YTL ücret ödeniyor. Kıdem yükselmesiyle bu ücret farklılığının 3 kata yaklaştığı vurgulanıyor. Şef-şef muavini statüsünde çalışanlar arasında da 250-500 YTL ücret farklılığı bulunuyor. Müdür seviyesindekilerde farkın çok az olduğu ücretlerin 2 bin 500 ile 3 bin YTL arasında değiştiği vurgulanıyor
Birleşme sırasında, ücretlerinin düzenlenmesi ve kıdem tazminatı hakkının tanınması için Basisen sendikasından devreye girmesini isteyen Pamukbank personeli, sendikadan da beklediği desteği göremedi. Sendika yöneticilerinin iş güvenliğinin sağlamasına dönük çabalara vurgu yapmakla yetinmesi huzursuzluğu iyice körükledi. Bu huzursuzluk, yazışmalara konu edilip, bankada kulisleri artırınca, personele Halkbank yöneticilerinden 'Disiplin cezası uygulanır' uyarısı geldi.
Pamukbank'tan geçenler ücret farkının giderilmesini istiyor. Pamukbank'tan geçen 3 bin 785 personelin 1250'sinin ücretlerinde sorun yaşadığı ifade ediliyor. Kıdem tazminatı hakkının alınmaması nedeniyle Halkbank yönetiminin 'Bize mecbursunuz' gibi bir tutum izlemesinin yarattığı rahatsızlığın sendikaya da olumsuz yansıyacağı ve bir kısım personelin sendikadan istifaya hazırlandığı ifade ediliyor.
Üst düzeyde bozuldu
Birleşmenin, alt düzeydeki personelin ücretlerinde yarattığı bozulma Pamukbank'tan gelen personel aleyhine görünürken, üst düzeyde de çok dar bir sayı olmasına karşın Halkbank yöneticileri aleyhine bir durum var. Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın'ın, 'çok enteresan' dediği bu farklılığın giderilmesi için bir çalışma başlatıldı. Kamu bankalarının bağlı olduğu Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın sorunun çözümü için vereceği işaret önem taşıyor. Bu durumda, ya Pamukbank kökenli yüksek maaşlar aşağıya çekilecek, -ki bu durum hukuki sonuç doğurarak iş akdinin feshi için gerekçe oluşturuyor ya da Halkbank yöneticilerinin maaşları yukarı çekilecek.