Pamuk işçisine 280 bin dolarlık rakip

Pamuk üretiminde dünya altıncısı Türkiye, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde tarladaki pamuğu toplayacak işçi bulmakta zorlanıyor.

AYDIN- Pamuk üretiminde dünya altıncısı Türkiye, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde tarladaki pamuğu toplayacak işçi bulmakta zorlanıyor. Egeli ve Akdenizli çiftçi bu durumda da kurtuluşu pamuk toplama makinelerine yönelmekte buldu. New Holland Trakmak Pazarlama Müdürü Umut Doğruak, 1996'dan 2005'e kadar 15 pamuk toplama makinesi sattıklarını bu yılki satış rakamının 30'a ulaştığını belirtti. Doğruak, rakipleri John Deere'nin de aynı adette satış yaptıklarını söyledi.
2002'de işçi bulunamadığı için Ege'de pamuğun tarlada telef olduğunu hatırlatan Doğruak, "İşçi bulsanız da pamuğun fiyatının yarısını toplama ücreti olarak istiyorlar. Bu durumda çiftçi para kazanamaz" diye konuştu.
Ege ve Akdeniz Bölgelerinde pamuk toplayacak işçi bulunamamasını Güneydoğu Anadolu'da pamuk ekim alanlarının genişlemesine bağlayan Doğruak, "En büyük pamuk toplama makinesinin fiyatı 280 bin dolar. Bu makineyle pamuğun kilosunu 12 YKr.'ye topluyorsunuz. İşçiye ise kilo başına 18-20 YKr. vermek zorundasınız. Geçen sene ise yağmur yağdığı zamanlarda ise işçiler bir kilo pamuğu toplamak için 30 YKr. istediler. Pamuk toplama makineleri 2 bin-2 bin 500 dekar pamuk topladığı zaman kendisini 4 yılda amorti ediyor. Bir pamuk toplama makinesi gün boyu çalıştığı zaman 450, gece de çalışırsa 750 toplayıcının işini yapıyor" diye konuştu.
Söke'deki Moralı çiftliğinin yöneticisi Nuray Çavuşoğlu da bu nedenle pamukta elle toplama döneminin sona ereceğini belirterek, "Türkiye'de pamuk üretiminden bir zamanlar inanılmaz paralar kazanıldı. O zaman bu makineler daha kolay alınırdı. Ancak şimdi de ilk yatırım maliyetinin yüksekliğine rağmen makineler yaygınlaşacak" dedi. Toplama ücretlerindeki artış bu alanda da müteahhitler yarattı. Çiftçi finansal kiralamayla aldığı makineyi kendi pamuklarını topladıktan sonra başka çiftçilere kiralayınca araçlar kendini bir yılda amorti ediyor.