Pamukbank'ta işe başladı iki evini sattı, banka kurdu

Finansbank'ı Yunanlı NBG'ye rekor fiyatla satan Hüsnü Özyeğin, ABD'li iş dergisi Forbes'un son milyarderler listesine giren 21 Türk işadamından biri.

İSTANBUL - Finansbank'ı Yunanlı NBG'ye rekor fiyatla satan Hüsnü Özyeğin, ABD'li iş dergisi Forbes'un son milyarderler listesine giren 21 Türk işadamından biri. Özyeğin'in banka genel müdürlüğünden patronluğa uzanan ilginç bir yaşamöyküsü var. 32 yaşında Pamukbank'ın, 39 yaşında Yapı Kredi Bankası'nın genel müdürü olan Hüsnü Özyeğin, Çukurova Grubu'nda yetiştikten sonra 1987 yılında Finansbank'ı kurdu. 1944 doğumlu Özyeğin, Oregon State University İnşaat Bölümü'nden mezun olduktan sonra Harvard Business School'da master yaptı ve 30 yaşında Türkiye'ye dönerek Robert Kolej'den arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet'in isteği ile Pamukbank'ta çalışmaya başladı. 32 yaşında Pamukbank'ın ve Türkiye'nin en genç genel müdürü olan Özyeğin, 1974-1984 yılları arasında bu görevini yürüttü. Forbes'a göre Hüsnü Özyeğin, bu yıl 1.5 milyar dolarlık servetiyle eski patronu Mehmet Emin Karamehmet'e 500 milyon dolar da fark attı
Bir süre kirada oturdu
Karamehmet'in Yapı Kredi'yi almasının ardından 1984'te bankanın genel müdürlüğüne geçen Özyeğin, 1987'de Yapı Kredi'den (YKB) ayrılarak kendi bankası Finansbank'ı kurdu. Özyeğin, Finansbank'ı kurarken genel müdürlükten elde ettiği kişisel birikiminin yanında iki evini de satarak sermaye elde etti. Evlerini sattığı için bir süre de kirada oturdu. Pamukbank ve Yapı Kredi'deki güvenilir müşterilerinin desteği ve kendi birikimleriyle İstanbul Gümüşsuyu'nda bir şubeyle Finansbank'ı faaliyete geçirdi. Bugün Finansbank'ın çatısında 20 iştirakle sektörde önemli yere sahip olan Özyeğin, 1996'da aldığı Gima'yı nisanda satarken, Swissotel'i bünyesine kattı. Özyeğin, kafasının her zaman para işlerine çalışması, pratik çözümler üretmesi, akla gelmeyecek öneriler sunabilmesi ve çalışkanlığıyla tanınıyor.
BNP Paribas ile olmamıştı
Finansbank'ın yüzde 15'i Fina Holding'e, yüzde 33.2'si Fiba Holding'e ait. Bu hisselerle birlikte yüzde 55.68 oranındaki hisse Özyeğin ailesinin kontrolünde bulunuyor. Fiba Şirketler Grubu, amiral gemisi olan Finansbank'ın 2001 yılında yüzde 51 hissesini satmak için Fransız BNP Paribas ile de pazarlığa oturmuş ancak yapılan görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. BNP Paribas daha sonra Türk Ekonomi Bankası ile eşit ortaklık kurmuştu. Finansbank'ın patronu bu görüşme sonrasında yaptığı açıklamalarda Türk bayrağı ile yola devam edecekleri açıklamasında bulunmuştu. Ancak bu görüşmeler sonrasında Finansbank'ın hızlı bir büyüme sürecine girmesi Özyeğin'in bankayı bir satışa hazırladığı yönünde yorumlara neden oldu. Nitekim daha sonra yapılan açıklamalarda olası bir yabancı ortaklığa sıcak bakıldığı belirtilmişti. Fiba Holding, Finansbank ile ilgili sektördeki muhtemel ortaklık, işbirliği ve hisse satışı opsiyonlarını değerlendirmek amacıyla yatırım bankası Morgan Stanley'i görevlendirmişti.
10 ülkede faaliyet gösteriyor
Hüsnü Özyeğin tarafından 1987'de kurulan Finansbank, 16.1 milyar YTL konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin sekizinci büyük bankası. Banka, Türkiye dışında, İsviçre, Hollanda, Fransa, Almanya, Belçika, Rusya, Romanya, İrlanda ve Bahreyn'de hizmet veriyor. 263 şubesi ve 9 bin 500 personeli bulunan Finansbank, toplam 20 iştirakle finans sektöründeki önemli oyunculardan biri durumunda.
1990 yılında Finans Leasing'i, 1991 yılında da Fiba Factoring'i kuran Finansbank, böylece kurumsal müşterilerine kapsamlı bankacılık hizmetleri sunma stratejisine çeşitlilik kazandırdı. Bankanın perakende sektöründeki faaliyetleri, Fiba Grubu'nun 1996 yılında süpermarket zinciri Gima'yı ve 1999 yılında Marks & Spencer'ın Türkiye'deki işletim haklarını satın almasıyla ivme kazandı. Fiba Grubu, 2005 yılının Nisan ayında bünyesinden Gima'yı çıkararak Swissotel'i bünyesine kattı.