Pamukçu Antbirlik dünyaya meyve ve sebze satıyor

Pamukçu Antbirlik dünyaya meyve ve sebze satıyor
Pamukçu Antbirlik dünyaya meyve ve sebze satıyor

Antbirlik 10 yıllık vadede 100 milyon dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatı hedefliyor. FOTOĞRAF: NESET KARADAĞ / DHA

Pamuk alanlarının daralmasıyla yaş sebze ve meyve ihracatına başlayan Antbirlik geçen yıl çeşitli ülkelere 4 milyon dolarlık satış yaptı

ANTALYA  - Pamuk alanlarının daralmasıyla yaş sebze ve meyve ihracatına başlayan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik), geçen yıl 4 milyon dolar ihracat yaptı.
Antbirlik Genel Müdürü Atila Diniz  çeşitli nedenlerden Antalya yöresinde pamuk ekim alanlarının daralması üzerine strateji değişikliğine gittiklerini söyledi. 22 bin ortağı bulunan birliğin, küresel krizde önemli bir karar alarak, üretici ortaklarının talebi üzerine yaş meyve sebze ihracatına başladığını hatırlatan Diniz, satış temsilcilerinin Yunanistan başta olmak üzere Rusya, Ukrayna, Belarus ve çeşitli Avrupa ülkelerinde pazar arayışlarına başladığını, 2008-2009 ihraç sezonunda 4 milyon dolarlık domates, biber, kabak, narenciye ve nar ihracatı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İplikten çıktık
Bu yıl sonu itibarıyla 10 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı hedeflediklerini anlatan Diniz, pamuk ekim alanlarının daralması, Çin ürünlerinin dünyayı etkisi altına alması ve çeşitli nedenlerden dolayı İplik Fabrikası’nın atıl duruma düştüğünü belirterek şöyle konuştu: “İplik Fabrikası’ndaki makineleri sattık. Böylece yılda 5 milyon lira zarar eden İplik Fabrikası’ndan kurtulduk.”
Antbirlik’in atıl durumda bulunan bina ve arsalarını kiraya vererek, sürekli gelir getirici hale dönüştürdüklerini vurgulayan Atila Diniz, atıl durumdaki bu bina ve arazilerden yılda 5 milyon lira gelir elde ettiklerini belirterek, “Böylece sürekli zarar eden bir kurum, kârlı hale getirildi. Antbirlik pamuk finansmanının yüzde 40’ını kira gelirlerinden sağlıyor” açıklamasında bulundu. (aa)