Pamuktaki fiyat artışı Hindistan kaynaklı

Pamuktaki fiyat artışı Hindistan kaynaklı
Pamuktaki fiyat artışı Hindistan kaynaklı
Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, kilosu bir ayda 3,95'ten 4,92 TL'ye çıkan lif pamuktaki fiyat yükselişinde, Hindistan'ın taahhütlerini yerine getirmemesinin etken olduğunu bildirdi.

Çalışkan, ABD 'nin pamuk üretiminden çekilmesi, Çin'in yoğun tüketimi, dünya pamuk stoklarındaki azalma, üretici ülkelerden Pakistan'da yaşanan sel felaketi gibi çeşitli etkenlerin yanı sıra Hindistan'ın, 5 milyon balya pamuk ihraç edeceğini açıklaması, ardından da bu taahhüdünü yerine getirmemesinin pamuktaki fiyat yükselişini önemli nedenlerinden biri olduğunu söyledi. 

Muammer Çalışkan, 15 Aralık 2010'a kadar 5 milyon balya pamuk ihraç edeceğini açıklayan Hindistan'ın süre bittiği halde sadece 2,5 milyon balya ihracat yaptığını ifade ederek, “Hindistan, hava koşulları nedeniyle pamuk hasadının geç yapılmasını gerekçe gösteriyor ancak, bu açıklama fiyat yükselişini durdurmaya yetmiyor” dedi. 

Pamuğun bu yıl Çukurova'da üreticisine bayram yaşattığını ifade eden Çalışkan, bir ay öncesinde 3,95 TL olan Çukurova pamuğunun kilosunun 4,92 TL'ye çıkmasının elindeki pamuğunu bekleten üreticiyi de aracıları da sevindirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi: 

Çiftçinin ' beyaz altın ' dediği pamuk, bu yıl gerçekten adının hakkını verdi. Çünkü, pamukta önemli teşvikler uygulandı, bu sayede ekim alanları artmasına rağmen fiyat artışı durmadı. Şu anki tabloya bakıldığında önümüzdeki dönemlerde pamuk fiyatlarının düşmesine neden olacak bir etken görülmüyor ancak, kesin bir şey söylemek de mümkün değil. Bu konuda uzmanlar arasında fiyat yükselişinin devam edeceği yönündeki görüş ağır basıyor.” 

Çalışkan, Ticaret Borsası olarak stratejik bir ürün olarak pamuğun ekimini her zaman teşvik ettiklerini belirterek, “Bu yıl, borsada işlem gören ürün miktarına baktığımızda, üretimin yüzde 70-80 artığını görüyoruz. Geçen yıllarda 90-95 bin ton kütlü pamuk üretilirken bu yıl 150 bin tonu geçtiğini tahmin ediyoruz” diye konuştu. (AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Altın

  ,

  Hindistan

  ,

  Beyaz