Panasonic'e kriz vız geldi!

Panasonic'e kriz vız geldi!
Panasonic'e kriz vız geldi!
Japon şirketi Panasonic'in, 30'u aşkın ülkede pazar payı geçen yıl yüzde 10'u aştı. Şirketin bu yılki hedefi dijital fotoğraf makinesi alanında dünyadaki pazar payını yüzde 15'e çıkarmak.

STOKHOLM-Eylül ayında Türkiye ile birlikte tüm dünyada satışa sunulacak yeni fotoğraf makinelerini İsveç’in başkenti Stokholm’de düzenlediği seminerle tanıtan şirket yetkilileri, geçen yıl 30’u aşkın ülkede pazar paylarının yüzde 10’u aştığını belirtti.

Panasonic Dijital Fotoğraf Makineleri Bölümü Başkanı Ichiro Kitao, geçen yıl dünyada 11 milyon fotoğraf makinesi sattıklarını, bu yıl ise hedeflerinin 15 milyon olduğunu söyledi.

Leica firmasıyla lens konusunda işbirliğini geliştirdiklerini kaydeden Kitao’ya göre, Eylül ayında piyasaya çıkacak Lumix serisi fotoğraf makinelerinde f değeri 2.0 ile 2.8 arasında çok yüksek parlaklığa sahip lensler yer alıyor.

"MAKİNELERİN RAMBOSU FT10"

Panasonic yetkililerince, tüm zor koşullara meydan okuyacak fotoğraf  makinelerinin "rambosu" olarak nitelenen Lumix FT-10 modeli, her cebe sığabilecek  ince tasarımı ile dikkat çekiyor.  14.1 megapiksel çözünürlüğe, 4x optik zuma sahip makine, eksi 10  santigrat dereceye kadar donmaya, toza ve darbeye dayanıklı olmasının yanı sıra 3
metre derinliğe kadar içine su geçirmiyor. Makine su altında da 720p boyutunda HD  (yüksek tanımlı) video görüntüsü çekme olanağı getiriyor.  Kitao’nun verdiği bilgiye göre, makine titremeye karşı geliştirilen yeni  akıllı otomatik sistemiyle çekim sırasındaki sarsıntıları büyük ölçüde giderdiği  gibi, hedefin hızlı hareketinden kaynaklanan bulanıklığı da aşmayı başarıyor.  Makinenin Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatının 850 TL olacağı bildirildi.

SANİYEDE 220 KAREYE KADAR GÖRÜNTÜ ÇEKİMİ

Panasonic Lumix serisinde ciddi amatörler ve profesyoneller için  geliştirilen FZ100 ve FZ45 modellerinde ise 24x gibi çok uzak mesafeleri  yakınlaştırarak çekme olanağı sunan yüksek parlaklığa sahip Leica lensler dikkat
çekiyor.  14.1 milyon piksel çözünürlüğe sahip iki makineden FZ45 kompakt tasarımı  ile kolay taşıma olanağı ve 720p HD video çekim imkanı da sunuyor. FZ100 modeli  ise biraz daha büyük olmasına karşın, çok farklı yaratıcı özelliklerle  donatılmış. 14 milyon piksel çözünürlükte saniyede 11 kare fotoğraf çekebilen  FZ100, fotoğraf boyutu 3.5 milyon piksele düşürüldüğünde saniyede 60 kare  çekebiliyor.

Tam kalite (1080i) HD video çekebilen makine, video boyutu düşürüldüğünde  saniyede 220 kareye varan ağır çekim yeteneği ile gözün kaçırdığı ayrıntıları  bile yakalayabiliyor. FZ100’ün Türkiye’de satış fiyatının 1500 TL olması  bekleniyor.  Aynı fiyattan satışa sunulacak bir diğer model de kompakt alanında öne  çıkan LX5 modeli. Bu model, tüm diğer modellerden daha yüksek parlaklığa sahip  f2.0 değerinde Leica lens ile deneyimli amatörler ve profesyonellere hitap  ediyor.

DOKUNMATİK EKRANLI FX700

Cepte taşınabilecek ince tasarımlı ancak çok güçlü özellikleri olan bir  başka model de FX700. Panasonic yetkililerine göre, 14.1 megapiksel  çözünürlüğündeki, 5x optik zumlu FX700, hassas çekim ortamlarında bile bulanıklık  sorununu ortadan kaldırıyor. 24 milimetre ultra geniş açılı süper parlak LEICA DC

VARIO-SUMMICRON lensiyle Türkiye’de Eylül ayı itibariyle satışa çıkacak olan  Panasonic Lumix FX700’ün tavsiye edilen satış fiyatı yaklaşık 1.000 TL olacak.  Makinede geniş ekrandan çerçeve içinde odak noktasının dokunarak seçilebilmesi de  önemli bir yenilik.  Stokholm’deki dijital görüntüleme seminerine davet edilen, dünyanın  birçok ülkesinden gazeteci ve fotoğrafçının, yeni ürünlerini test ederek tam not  verdiğini söyleyen Panasonic Türkiye Optik Ürünler Grup Müdürü Evren Köksal,  "Yeni Panasonic Lumix fotoğraf makinelerimizin yanı sıra video kameralarımız ve  dünyanın ilk 3D tüketici video kamerası da pek yakında Türk tüketicilerle  buluşacak" diye konuştu.(aa)

bigPara.com