Pandır: İndirim biterse talep durur

Pandır: İndirim biterse talep durur
Pandır: İndirim biterse talep durur

TOFAŞ CEO?su Ali Pandır, ÖTV indiriminin üç ayda, satışlarına fazladan 20 bin adetlik katkı yapacağını söyledi.

İZMİR - TOFAŞ İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ali Pandır, otomotiv sektöründe ÖTV indirimi nedeniyle iç pazarda belli bir canlılık olduğunu ama bunun sektörün kapasite kullanımındaki düşüşü durduracak düzeyde olmadığını söyledi.
Otomotiv sektöründe sağlanan bu teşviğin bir anda kesilmesinin talepte çok büyük bir düşüşe sebep olacağını vurgulayan Pandır, teşviklerin kademeli olarak kaldırılmasının ya da bir süre daha devam ettirilmesinin, bunun gelecek dönem taleplerini etkileyecek olmasına rağmen kriz döneminin daha rahat atlatılması açasından faydalı olacağını kaydetti.
Pandır, KalDer’in toplantısındaki konuşmada, TOFAŞ’ta uygulanan kalite uygulamalarının yanı sıra ekonomik kriz ve otomotiv sektörünün durumu hakkında da bilgi verdi.

‘İhracat bağımlısıyız’
Pandır, 2005 yılından sonra başlayan talep düşüşüne rağmen Türkiye’deki otomotiv sektörünün, ihracata yönelerek sürekli olarak kapasite artırdığını ve 1.5 milyonun üzerinde bir üretim kapasitesi oluştuğunu söyledi.
Şirketlerin bu yönde izlediği politikalarla Türkiye’deki otomotiv sanayiinin ihracat oranının yüzde 80’lere çıktığına dikkati çeken Pandır, “Otomotiv sanayinin krizden etkilenmesi, bu açıdan daha değişik oldu. Yani bu kriz, hem küresel kriz olduğu için dış ihracatımızı etkiledi hem de daha önceden iç piyasanın daralması nedeniyle çok fazla ihracat bağımlısı olduk.”
Pandır, TOFAŞ’ın bugün için ÖTV teşviğinden satış adedi olarak en fazla yararlanan şirketlerden biri olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
“Bu teşvik bize, taş çatlasa üç ayda fazladan 20 bin adet satış sağlayacak. Bu 400 bin kapasitenin sadece yüzde 5’i. Yani, yüzde 50-55 kapasiteye düşmüşüz ve bununla oradaki düşüşü kompanse edecek şekilde iç piyasadan bir fayda gelmesi mümkün değil. ÖTV indirimi bu kapasite kullanımındaa sektörün düşük seviyesini durduracak
bir şey değil. Ama istihdamın sürekliliğinde yararlı oluyor.” (aa)