Panik havası dağıldı piyasalar rahat nefes aldı

Doların yüzde 7.5, avronun yüzde 6.8, bono faizlerinin yüzde 0.8 yükseldiği ve borsanın yüzde 4 değer kaybettiği 'Kara pazartesi'nin ardından dün ABD hazine tahvillerindeki hafif toparlanma ve...

İSTANBUL - Doların yüzde 7.5, avronun yüzde 6.8, bono faizlerinin yüzde 0.8 yükseldiği ve borsanın yüzde 4 değer kaybettiği 'Kara pazartesi'nin ardından dün ABD hazine tahvillerindeki hafif toparlanma ve hükümetin mali programa bağlı kalacağına ilişkin açıklamaları üzerine mali piyasalar yaralarını sarmaya başladı.
Yabancıların yoğun alımları yüzünden 2004 Eylül ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.5365 YTL'ye ulaşan dolar kuru dün bu seviyeleri fırsat bilen yerli ve yabancı yatırımcıların satışlarıyla dengelendi.
Alıcı ve satıcının dengelendiği piyasada dolar günü 8.3 YKr değer kaybıyla 1.4380 YTL'den, avro ise 10.1 YKr düşüşle 1.8400 YTL'den tamamladı.
Döviz piyasasındaki bu nispeten dengeli hareket, alternatif piyasalar olan bono ve hisse senetlerini de olumlu etkiledi. Faizdeki tırmanış hız kesmiş görünse de 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvil günü 0.25 puan artışla yüzde 15.04'ten kapattı. Bir önceki gün yüzde 4'ü aşan değer kaybına uğrayan İMKB ise ikinci seans atağa kalkarak 775 puan yükselişle 41 bin 44 puana ulaştı.
Dün piyasaların nefes aldığını ancak 'Toparlanma başladı' demek için erken olduğunu söyleyen para yöneticileri, "Önümüzdeki iki haftada yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli birkaç gelişme olacak. Yarın Türkiye'den ayrılacak olan IMF'nin açıklamaları, haftaya yapılacak Para Kurulu toplantısından çıkacak kararlar ve ardından mayıs ayı enflasyon rakamı takip edilecek. Bu süreçte de piyasalar bir süre dalgalanacaktır. Hemen hızlı bir toparlanma beklemek yanlış olur" yorumunu yaptı.
Tekfenbank Hazine bölümünden Bahar Yazgan, "Dün gerek içeriden gerekse dışarıdan kurların mevcut seviyesini satış için uygun bulanların satışları oldu. Bu, bono piyasası üzerindeki stresi azaltmış görünüyor. Yükseliş hareketi bitti demek için daha çok erken. Kısa vadede bono faizlerinde dalgalanma bir süre daha sürecek gibi görünüyor" dedi.
IMF açıklaması önemli
Piyasada dünkü toparlanmanın, şokun atlatıldığı anlamına gelmediğini belirten JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci ise şöyle konuştu:
"Türkiye piyasalarında dalgalanma bir süre daha devam edecek görünüyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar, IMF açıklamasını, Para Kurulu toplantısı sonucunu ve mayıs ayı enflasyonunun sonucunu görmek isteyecek. Ben, bu konularda yaşanacak netleşmenin ardından yavaş yavaş yabancı girişlerinin de etkisiyle TL'nin yeniden güçleneceğini, kurlardaysa kademeli aşağı yönlü hareketler yaşanacağını düşünüyorum."