Papa'dan yeniden kural yazın çağrısı

Papa'dan yeniden kural yazın çağrısı
Papa'dan yeniden kural yazın çağrısı

Papa, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi?ye G-8 Zirvesi öncesinde bir mektup yazdı.

VATİKAN - Papa 16. Benediktus, gelecek hafta İtalya’da toplanacak G-8 liderlerine, küresel finans kurallarını yeniden yazması ve yoksulları ekonomik krizin etkilerinden koruması çağrısında bulundu. Papa, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye yazdığı mektupta, liderlerden, “Afrika’nın ve az gelişmiş ülkelerin sesini dinlemesini” istedi. Papa, ekonomik krizin, sadece aşırı yoksulluktan çıkmayı umanlar için değil, aynı zamanda diğerlerinin de yoksullaşması konusunda gerçek bir risk olduğunu ifade etti.
Papa, özellikle yoksul bölgelerde olmak üzere, ekonomik gelişme ve istihdam yaratma için kamu ve özel kredilerin garanti edilmesini talep etti. Liderlerden eğitime ve işe erişimi düzeltmelerini ve genel bir uluslararası ticaret anlaşması için yürütülen Doha müzakerelerini tamamlayarak, “Adil uluslararası ticaret sistemi” oluşturmak için çalışmalarını isteyen Papa, anahtar konulara bütün ülkelerin dahil edilmesi ve çok yanlılığın sadece ekonomi alanında değil, güvenlik, silahsızlanma, sağlık ve çevre koruma gibi alanlarda da güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti. G-8 liderleri, İtalya’nın L’Aquila kentinde 8-10 Temmuz’da zirvede bir araya gelecekler. 

Vatikan bütçe açığını düşürdü
Bu arada Vatikan geçen yıl 900 bin avro bütçe açığı verdi. Önceki yıl ise 9.06 milyon avro bütçe açığı veren Vatikan’ın, böylece geçen yıl bu açığı epeyce düşürdüğü görüldü. Geçen yıl gelirleri 253.9 milyon avro ve giderleri 254.8 milyon avro olan Vatikan’ın, harcamalarının çoğunun Papa 16. Benediktus’un faaliyetleriyle özellikle Vatikan radyosu ve diğer medya bölümlerinin desteklenmesine yapıldığı belirtildi. Vatikan, 2007’de 79.8 milyon dolar olan dünya çapındaki kiliselerin yıllık bağışlarının geçen yıl 75.8 milyon dolara gerilediğini kaydetti.  (aa)