Para borçlara aktarılacak

Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet satıştan gelecek paranın bir bölümü yapı Kredi Bankası'na ait olsa bile önemli şekilde rahatlayacak.

İSTANBUL - Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet satıştan gelecek paranın bir bölümü yapı Kredi Bankası'na ait olsa bile önemli şekilde rahatlayacak. Karamehmet'in Pamukbank nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan borcu yaklaşık 1.9 milyar dolar. Yapı Kredi Bankası'na ödemesi gereken borç ise 2 milyar dolar civarında. Yani bir zamanlar dünyanın en zengin adamları arasındaki Karamehmet'in sırtında 3.9 milyar dolarlık bir borç yükü var.
Mehmet Emin Karamehmet'in dünkü satıştan 1.9 milyar dolar alacağını varsayarsak, bunun üzerine Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 51 hissesinin Koç Finansal Hizmetler'e satışından gelecek yaklaşık 1.6 milyar doların eklenmesi durumunda kısa bir süre sonra 3.5 milyar dolarlık bir kaynağa sahip olacağı gözüküyor. Yapı Kredi'ye olan borçları için peşin indirimi yaptırması zor. Çünkü sattığı hisseler karşılığında paranın önemli bölümünü büyük olasılıkla Koç Finansal'dan da peşin alacak. Bu durumda Yapı Kredi cephesinde sorunun çözümünde sıkıntı olamayacak. Peşin aldığı parayı Yapı Kredi'ye peşin olarak verecek.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan 1.9 milyar dolar borcunu ise ağırlıklı olarak 135 milyon dolarlık taksitler halinde ödemesi gerekiyor. Bu borcun peşin olarak ödenmesi durumunda TMSF''den bir indirim talep edebilir ve bunu da alabilir. O zaman Karamehmet'in bir yıl içinde ödeyeceği borç miktarıyla kasasına girecek paranın birbirine çok yaklaşacağı görülüyor. Bu arada TMSF'ye ödemeyi yapıp kurumda rehinde bulunan yüzde 20 oranındaki Turkcell Holding hissesini de kurtarıp, TeliaSonera'ya vermesi gerekiyor. Bu arada, işin bir de Turkcell cephesi var. Karamehmet'in satışın bu haliyle tamamlanması durumunda elindeki Turkcell hisselerinin oranı yüzde 10.33 olacak. Bunun yüzde 2.93'ü Çukurova Investments'a, yüzde 7.40'ı ise Çukurova Holding'e ait. Geriye Yapı Kredi Bankası'nın elindeki yüzde 2.9'luk Turkcell hissesini almak kalıyor. Bu iş de tamamlanırsa hisse oranı TeliaSonera'nın açıklamasındaki gibi yüzde 13.5'e ulaşıyor. Ancak açıklamada, Çukurova Holding'in payı olarak yüzde 13.5'in belirtilmesi taraflar arasında anlaşmaya varıldığının bir işareti.
Piyasa fiyatının üstünde
Turkcell'in yüzde 27'sinin 3.1 milyar dolara satılması Türkiye'nin en büyük GSM operatörünün piyasa fiyatını 11.5 milyar dolara getiriyor. Bu da Turkcell'in İMKB'nin dünkü ilk seans kapanış fiyatına göre yüzde 10 primli satıldığını gösteriyor.
Borsaya doping
TeliaSonera'nın Turkcell hisseleri için Çukurova'ya yaptığı teklif borsayı da yukarı taşıdı. İMKB'ye yapılan duyurunun ardından Yapı Kredi Bankası hisselerine gelen alımların dekteklediği endeks, yüzde 1.73 artışla 25 bin 502 puandan kapandı. Günün en yüksek hacimli hisseleri olan Yapı Kredi Bankası yüzde 8 artışla 5.40 YTL, Turkcell yüzde 4.84 artışla 9.75 YTL'den kapandı. Borsada işlem hacmi 1.036 milyar YTL düzeyinde gerçekleşirken yaklaşık yüzde 21'lik bölümü Yapı Kredi'de oluştu.
Turkcell operasyonu sabah 06.00'da bitti
Çukurova Holding ile TeliaSonera arasında yaklaşık bir yıldır süren pazarlık dün sabah erken saatlerde anlaşmayla sonuçlandı. İmzaların atılması ancak yılın ikinci çeyreğinde mümkün olabilecek.
Edinilen bilgiye göre yaklaşık bir yıl önce başlayan temaslar dün sabah 06.00 sularında anlaşmayla noktalandı. Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ile TeliaSonera Başkanı Anders Igel zorlu bir görüşme maratonunun ardından el sıkıştı. Daha sonra da ilgili kamu kuruluşlarına son durum ve gelinen noktayla ilgili bilgi aktarıldı.
Gectiğimiz yıl bir ara Turkcell'in sahipliği konusunda kanlı bıçaklı hale gelen taraflar daha sonra görüşmelerini hem Türkiye'de, hem de yurtdışında sürdürdü. TeliaSonera'nın, Çukurova Holding'i şirketteki etkinliği azaltmaya çalışmakla suçlayıp İsveçli politikacılara şikâyet ettiğini hatırlayanlar 'Sonra iki taraf da uzlaşmanın herkesin yararına olacağını anladı' dedi.
Yönetim değişmiyor
Çukurova Grubu'na yakın olan kaynaklar Turkcell'de mülkiyet konusundaki belirsizliğin çözülmesinden sonra şirketin hızlı bir atağa kalkmasını bekliyor. Bu arada TeliaSonera üst düzey yöneticisi Anders Igel, Turkcell yönetimini başarılı olduğunu belirterek, "Yönetimde istikrarlı bir yapı söz konusu" ifadesini kullandı. "Artık Turkcell için belirsizlik daha aza inmiş olacak" diyen Anders Igel, Çukurova'nın doğrudan ve dolaylı olarak yüzde 13.5 oranında bir paya sahip olmaya devam etmesinden memnun olduklarını da söyledi. Turkcell yönetiminin "başarılı" olduğunu belirten Igel, "Biz herhangi bir yönetim değişikliği düşünmüyoruz. Bizce şirkette zaten güçlü ve iyi bir yönetim yapısı var" dedi.