'Para çıkarmanın maliyeti olur'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'ye para girişinde sınırlama bulunmadığını ancak parasını çıkarmak isteyenlerin bunun maliyeti olduğunu bilmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'ye para girişinde sınırlama bulunmadığını ancak parasını çıkarmak isteyenlerin bunun maliyeti olduğunu bilmesi gerektiğini söyledi. Unakıtan, iki haftadır yaşanan dalgalanmaları değerlendirdiği toplantıda, şu mesajları verdi:
Dışsal sebepler ağırlıklı: Yabancı fon çıkışının tetiklediği gelişmeler dışsal sebepler ağırlıklı. ABD'de faizlerin yüksek seviyeye ulaşması, AB ve Japon merkez bankalarının faiz artıracağı beklentisinin artması, altın ve petrol fiyatlarındaki yükseliş etkili oldu. Gelişmiş piyasalara fon akışı başladı. Türkiye'nin daha fazla etkilenmesi; enflasyonun beklenin üzerinde çıkması, cari açığın yüksek seyrinin eleştiri konusu olması, sosyal güvenliğin vetosu ve vergilerle ilgili bazı belirsizliklerden kaynaklandı.
Dalgalanma geçici: Dalgalı kur sisteminin olduğu ülkelerde dalgalanma her zaman yaşanır. Yapısal reformlar yapıldıkça global ekonomiyle daha fazla entegre oluyor ve dış gelişmelerden daha çok etkileniyor. Bu dalgalanmalar geçici. Kalıcı mali disiplin sağlandı. Dalgalı kur, ülkeye ani para giriş-çıkışlarının sigortası. Girerken kolay, çıkarken zor olur. Para çıkarken piyasalar hemen tepki verir ve maliyet artar. Para girişinde sınırlama yok. Getirdiği parayı çıkarmak isteyen hesabını iyi yapsın. Çıkarmanın maliyeti olduğunu bilsin.
Enflasyonda durum: Enflasyonun beklenenden yüksek çıkmasında mevsimsel artışlar ve petroldeki artış etkili oldu. Ama bu artış geçici.
Cari açığa önlem: Cari işlemler açığında endişe edecek bir şey yok. Cari açığı azaltmak için gerekli yapısal değişiklikler üzerinde çalışıyoruz. Bütçe açığımız yüzde 1'e indi.
IMF ek tedbir istedi mi?: Görüşmeler tamamlandığında gerekli açıklamalar eşzamanlı yapılacak. Öncesinde açıklama yok.