'Para civa gibidir. Yatağını bulur'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katarlı işadamlarına seslenerek, Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı.

DOHA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katarlı işadamlarına seslenerek, Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı. Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Katar'da Ritz Carlton Oteli'nde, TOBB-DEİK tarafından düzenlenen Türk ve Katarlı işadamlarının katıldığı toplantıda bir konuşma yaptı. Türkiye'nin, birkaç yıl içinde Körfez ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekte kararlı olduğunu belirten Erdoğan, siyasi olarak da Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında hiçbir sorun yaşanmadığını söyledi.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin yeterli düzeyde olmadığını, bunun artırılması gerektiğini, Katar'ın beş yıl içinde 90 milyar dolarlık yatırım hedeflediğini vurgulayan Erdoğan, Türk yatırımcıların bundan pay alabilmesi için girişimde bulunmalarını istedi. İki ülke arasında ekonomik ve ticaret hacminin geliştirilmesi için yapılan anlaşmalara değinen Erdoğan, iki ülke halklarının birbirini tanıması için turizme önem verilmesini istedi.
"Türkiye'de son dönemde özellikle özelleştirme alanında çok ciddi katılımlar var" diyen Başbakan Erdoğan, ellerinden gelen tüm imkânları seferber ettiklerini, yerli yatırımcılar hangi haklara sahipse yabancı yatırımcıların da aynı haklara sahip olduğunu anlattı. 'Yabancı sermaye' ifadesinden hoşlanmadığını, artık küresel sermayenin olduğunu kaydeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sermayenin dini, dili, ırkı yoktur. Para cıva gibidir, hemen yatağını bulur oraya akar" dedi.