Para Kurulu olağanüstü toplanıyor

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve alınacak önlemleri tartışmak üzere 25 Haziran'da toplanacağını açıkladı.

İSTANBUL - Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve alınacak önlemleri tartışmak üzere 25 Haziran'da toplanacağını açıkladı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Kurul saat 14.00-17.00 arası değerlendirmelerini yapacak ve kararını saat 17.00-19.00 arasında bir basın duyurusu ile açıklayacaktır" denildi.
Pazar günkü toplantı PPK'nın ikinci olağanüstü toplantısı olacak. PPK, 7 Haziran'daki olağanüstü toplantısında kısa vadeli faizleri 175 baz puan artırarak gecelik borçlanma faizini yüzde 15'e gecelik borç verme faizini ise yüzde 18'e çıkarmıştı. PPK, 20 Haziran'daki olağan toplantısında ise faizleri değiştirmeme kararı almıştı. PPK'nın bundan sonraki olağan toplantısını 20 Temmuz'da yapması öngörülüyordu. PPK'nın olağanüstü toplantı kararı doların Merkez Bankası'nın doğrudan satış müdahalesine rağmen valörlü işlemlerde 1.7650/85 YTL ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.77 YTL'ye yakınlaşması ve gösterge faizin yüzde 22.79 kadar yükselmesinin ardından geldi.