'Para politikası gevşemez'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2006'da enflasyon hedeflemesine geçilmesindeki amacın...

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2006'da enflasyon hedeflemesine geçilmesindeki amacın, "İnsanların kaile almayacakları kadar düşük enflasyon rakamına ulaşmak" olduğunun altını çizerken, piyasalara ya da diğer şeylere boyun eğmedikleri takdirde hedefe ulaşacakları mesajını verdi.
CNN Türk'te 'Referans Noktası' programına katılan Serdengeçti, enflasyon hedeflemesine geçişte, yüksek enflasyonda yaşayabildiklerini düşünenlerin yeni döneme uyumunun sancılı olabileceğini kaydetti. Serdengeçti, "Hiç kimse hata yapmasın, para politikasının gevşeyeceği gibi sonuçlar çıkarmasın. Çok fena yanılır, sonucuna katlanır" diye uyardı. Enflasyonun indirilmesi sürecinde hep 'Buraya kadar kolaydı, artık zor' denildiğine de dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, yüzde 5 hedef için şunları söyledi:
Üslubu bozuklara yanıt
"Buraya kadar da zordu, bundan sonra da zor olacak. Ama yapmamız gerekenleri doğru zamanda yaparsak, baskılara boyun eğmeden, piyasalara ya da diğer şeylere boyun eğmeden, doğru şeyleri yaparsak, pekâlâ sonuç alacağız" dedi. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, TL'nin değerlenmesi ve ihracatçıların şikâyetine değinirken de, "TL'de belli bir değerlenme var. Bazı kesimler buna uyum sağlayamıyor" saptamasında bulundu. "Merkez Bankası polemiğe girmez, tüm birimlerle görüşür" diyen Serdengeçti, "Ama bankanın üslubu bozuklarla, bilgiye dayanmadan fikir üretenleri, muhatap alması söz konusu değil" dedi.
Başkan Serdengeçti, cari açığa değinirken, ihracatın da ithalatın da arttığını, ithalattaki artışın ara malları ve sermaye mallarından geldiğini ve bunda da 'hiç mahsur' olmadığını kaydetti. Büyüme ile cari açık arasında ilişkiye de vurgu yapan Serdengeçti, "Biz başından beri 'Cari açıkla büyüme arasında ilişki var' dedik. '2005 yılı içinde yüzde 5 üzerinde büyüme olursa, cari açıkta da pek bir denge olmayacaktır' dedik. Yatırımlar tasarrufların üzerindedir. Bu durumda bir ülkede tabii ki cari açık olur" diye konuştu.
'İstihdam artar ama işsizlik azalmayacak'
İstihdamın bütün Doğu Avrupa ülkelerinin üzerinde arttığını, ancak işsizliğin o ölçüde azalmadığını ifade eden Serdengeçti, "Kısa vadede de böyle bir şey beklemeyin. İstihdamın arttığı kadar işsizlik azalmayacaktır. Uzun vadeli bakmaya öğrenelim. Türkiye'de, sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam konularına eğilelim" diye konuştu. Süreyya Serdengeçti, martta dolacak görev süresine ilişkin olarak da "Takdir bana ait değil, yasal çerçeve açık. Son derece rahatım bu konuda. Takdir hükümetindir" dedi.