Para toplayanlara komisyon vermişler

Endüstri Holding'in Adana Cezaevi'nde tutuklu bulunan yöneticisi Mustafa Ertekin, holdingleri için yurtdışında para toplayanlara yüzde 3 komisyon verdiklerini söyledi.

İSTANBUL - Endüstri Holding'in Adana Cezaevi'nde tutuklu bulunan yöneticisi Mustafa Ertekin, holdingleri için yurtdışında para toplayanlara yüzde 3 komisyon verdiklerini söyledi. "Bazı girişimcilerce holding adı altında gerçekleştirilen izinsiz halka arz yoluyla tasarruf sahiplerinin mağduriyetine yol açılmasının neden ve sonuçlarıyla, bu süreçte SPK'nın sorumluluğunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi" için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri Adana'ya giderek, Endüstri Holding'in cezaevinde tutuklu bulunan yöneticisi Mustafa Ertekin'i dinledi.
'Sorumluluk SPK'nın'
Edinilen bilgiye göre, Ertekin, komisyon üyelerine, hapiste olmasının ve şirketin halktan topladığı 200 milyon markı geri verememesinin sorumlusu olarak SPK'yı gösterdi.
Ertekin, Endüstri Holding'in, yurtdışında gurbetçilerin paralarını topladığını bildirerek, "Kamuoyunda 400 milyon mark olarak bilinen, SPK raporunda ise 300 milyon mark olarak açıklanan miktar, aslında 200 milyon marktır" dedi. Avrupa'da 'İslami değerler' ön plana çıkarılarak para toplandığını belirten Ertekin'in, kendileri için cemiyetin önde gelenlerinin para topladığını, toplanan paraların yüzde 3'ünü de bunlara komisyon olarak verdiklerini söylediği öğrenildi. Kendisinin yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde işlerin iyi gittiğini iddia eden Ertekin'in, Endüstri Holding yönetimi değiştikten sonra, toplanan paraların iade edilemediğini söylediği belirtildi.
Holding içinde kendisini çekemeyenler bulunduğunu öne süren Mustafa Ertekin'in, "Beni ortaklarım yaktı. Onların haksız suçlamaları nedeniyle hapisteyim. kurban edildim" dediği kaydedildi.