Para yok mesaj var!

Para yok mesaj var!
Para yok mesaj var!

Sintagma Meydanı sabah saatlerinden itibaren doldu. Polisin önlemleri işe yaramadı. Yunanlılar polisle çatıştı pek çoğu da gözaltına alındı.

Merkel'in ziyareti Yunanistan'ı karıştırdı. Sokaklarda çatışmalar çıktı, meydanlar gaza boğuldu. Merkel ise sadece 'Euroda kalın' demekle yetindi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan’ı karıştırdı. Yunanistan krizinin patlak verdiği günden bu yana ilk kez Atina’yı ziyarete gelen Merkel’i protesto etmek için Sintagma Meydanı’nda toplanan göstericilerle polis çatıştı ve polisin kullandığı gaz bombalarıyla meydanda nefes alınamaz hale geldi. Merkel ise tüm bunlardan uzakta Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile buluştu, Yunanlılara “zor olanı yapın ve euroda kalın” dedi.
Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’ın acil ihtiyaç duyduğu kurtarma paketinden 31.5 milyar euroluk taksiti serbest bırakmazken Atina’ya kararlılığını göstermesi için 10 gün süre tanıdı. Atina sokakları Merkel’i protesto eden Yunanlılarla dolarken Merkel de Yunan hükümetine tıpkı maliye bakanları gibi tasarruftaki kararlılığını görmek istediğini yineledi. “Berlin’de söylediklerimi tekrarlıyorum. Yunanistan’ın euroda kalmasını istiyorum” diyen Merkel, “Çok şey yapıldı, yapılacak bazı şeyler kaldı” dedi ve ziyareti sonrası Yunanistan’ın durumunu daha iyi anladığını sözlerine ekledi. 

Kurtarma fonu tamam
Öte yandan Euro Bölgesi maliye bakanları, 500 milyar euroluk daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) faaliyetine yeşil ışık yaktı. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’in kurtarılmasında kullanılan Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun (EFSF) yerini alacak olan ESM, hükümetlere doğrudan kredi verebilecek.


  ETİKETLER:

  Euro

  ,

  Almanya

  ,

  Yunanistan

  ,

  Avrupa

  ,

  Kredi

  ,

  Protesto

  ,

  Maliye