Para yok, motivasyon verelim!

Para yok, motivasyon verelim!
Para yok, motivasyon verelim!
Ekonomik kriz nedeniyle para alamayan otel animatörleri gelen turistleri eğlendiremeyince motivasyon eğitimi verdirildi.


Mahir VARLI/ANTALYA

EKONOMİK kriz nedeniyle para alamayan otel animatörleri gelen turistleri eğlendiremeyince motivasyon eğitimi verdirildi.
Bu yıl Rusya başta olmak üzere gelen turist sayısındaki azalma, turistik tesisleri ödeme konusunda sıkıntıya düşürdü. Oteller animasyon hizmeti veren firmalara ödeme yapamadı. Profesyonel Animatörler Derneği (PAYD) Başkanı Eren Güngör, ilk kez karşılaştıkları bu durumun animatörlerin motivasyonuna doğrudan olumsuz etki yaptığını söyledi. Morali bozulan bu çalışanların gelen turisti de eğlendiremediğini söyleyen Güngör, çareyi moral eğitimleri vermekte bulduklarını kaydetti. Temmuz ayının ilk haftasında danışmanlık firması ‘Cevdet Gül- TG Danışmanlık'tan moral motivasyon ve iletişim eğitimi aldıklarını belirten Güngör, bu eğitime 63 otelde görevli animasyon yöneticisinin katıldığını belirtti.
Bu eğitimi yineleyeceklerini, bunun yanı sıra bir psikolog- psikiyatrist ile anlaşarak sektörde görev yapan üyelerin sıkıntılarına birebir destek vermeye çalışacaklarını bildiren Güngör, “Bizim işimiz eğlendirmek. Mutlu olmayan insanın bunu başarması gerçekten çok zor” dedi.
Otellerin bu yıla kadar hiç aksatmadıkları ödemelerini yapamadıklarını anlatan Eren Güngör, “Bu nedenle personelin motivasyonunu üst düzeyde tutmak sadece parasal anlamda değil meslekteki tutum zafiyetlerini de ortadan kaldırmak için bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
Güngör, bu yıl animasyon sektöründeki firmaların yüzde 25'inin kaybedileceğini söyledi. Antalya'da animasyon hizmeti sunan 250 tesis, animasyon firmalarına yılda 600 bin Euro ödeme yapıyor. Daha önce her otel bünyesinde animasyon grubu barındırdığı halde son dönemde bu işi dışarıdan yapan firmalara veriyor. Sektörde yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor.

bigPara.com