Para zenginlere gidiyor

Forbes dergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD'nin en zengin 400 kişisini belirledi. Forbes 400 zengin listesinin 24. yılında son üç yıldır sıralamadakilerin serveti daha da arttı.

İSTANBUL - Forbes dergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD'nin en zengin 400 kişisini belirledi. Forbes 400 zengin listesinin 24. yılında son üç yıldır sıralamadakilerin serveti daha da arttı.
Listedekilerin toplam serveti 125 milyar dolar artarak 1.13 trilyon dolara yükselirken, listedekilerden 26 kişinin milyarder olduğu görüldü. Listeye 33 yeni üye katılırken, bu üyelerin bir kısmı emlak ve petrol fiyatları nedeniyle zenginleşti. Bu yılın en fazla kazanan kişisi ise 8.5 milyarlık sıçramasıyla kumarhane imparatoru Sheldon Adelson oldu. Geçen yılki listenin sekiz üyesi yaşamını kaybederken bunlardan bir uçak kazasında yaşamını yitiren Wal-Mart vârisi John Walton'un yerini karısı aldı.
İkinci beşe Wal-Mart hâkim
Bill Gates, Warren Buffett, Paul Allen, Michael Dell ve Lawrence Ellison'ın ardından 'ikinci beş'e Wal-Mart hanedanı damgasını vurdu. Altıncı sırayı Wal-Mart'ın dul varisi Christy Walton ile eşinin yeğeni Jim C. Walton 15.7 milyar dolarla aldı. Sekizinci 15.6 milyar dolarla geçen yıl ölen John Walton'ın kardeşi S. Robson Walton, dokuzuncu 15.5 milyar dolarlla yine John'un kardeşi Alice L. Walton, 10'uncu 15.4 milyar dolarla anneleri Helen R. Walton oldu.
1- Bill Gates
Özsermaye: 51 milyar dolar
Kaynaklar: Yazılım, Microsoft
Yaşı: 49
Medeni durumu: Evli, üç çocuk sahibi
İkamet yeri: Medina, WA
Eğitimi: Dünyanın en zengin kişisi Bill Gates'in eğitim durumu Harvard Üniversitesi'nden terk.
Gates, bu yıl düzenlenen finansal analiz toplantısında ilk kez bir strateji önermedi. Tersine yeni projelere atılmayı tercih ediyor. Microsoft, PC'lere, sunuculara, cep telefonlarına, oyun konsollarına, televizyonlara, internete yazılım programları satıyor.
2- Warren Buffett
Özsermaye: 40 milyar dolar
Kaynaklar: Yatırımcı, Berkshire Hathaway
Yaşı: 75
Medeni durum: Dul, üç çocuklu
İkamet yeri: Omaha, NE
Eğitimi: Nebraska Lincoln Üniversitesi Fen Edebiyat Mezunu-Columbia Üniversitesi bilim yüksek lisansı.
Yatırım şirketi Berkshire Hathaway'ın 40 yıllık sahibi Warren Buffett doların düşüşüyle kâra geçenlerden. Yabancı paralar da yatırım yapan Buffett, emrinde çalışanların titiz analizler sonucu kaynak aktarımı yapmalarını tercih ediyor.
3- Paul Allen
Özsermaye: 22.5 milyar dolar
Kaynaklar: Yazılım, Microsoft
Yaşı: 52
Medeni durumu: Bekâr
İkamet yeri: Seattle, WA
Eğitimi: Washington State Üniversitesi terk.
Plains Resources'ı 460 milyon dolara alan Microsoft kurucularından Allen, petrol, medya, teknoloji alanlarında yatırımlar yapıyor. Yörünge dışına roket fırlatan ilk kişi olma özelliğine de sahip.
4- Michael Dell
Özsermaye: 18 milyar dolar
Kaynaklar: Teknoloji, Dell-Yatırım
Yaşı: 40
Medeni durumu: Evli, dört çocuk sahibi
İkamet yeri: Austin, TX
Eğitimi: Teksas Austin Üniversitesi terk.
Dünyanın en büyük bilgisayar firmasının kurucusu ve sahibi Dell, yılın ikinci çeyreğinde gelirini yüzde 15 oranında artırdı. Dell, turizm ve restoran zinciri işletmeciği alanlarında da faaliyette.
5- Lawrence Ellison
Özsermaye: 17 milyar dolar
Kaynaklar: Yazılım, Oracle
Yaşı: 61
Medeni durumu: Evli, 2 çocuk sahibi.
İkamet yeri: Silikon Vadisi, CA
Eğitimi: Illinois Üniversitesi terk. Dünyanın en büyük 'rdbms yazılımı' üreticisi firmanın kurucusu olan Ellison, daha az şirketin yazılıma yönelmesinin iş sahası için daha hayırlı olacağına inanıyor. Geçen yıl toplam 17 milyar dolarlık dokuz yeni şirket aldı.