'Paraları ödeyeceğiz'

Yasa beklentisi
Radikal'in dün manşetine taşıdığı 'Konut Edindirme Yardımı'nın geri ödenmesiyle ilgili habere Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Feyzullah Yetkin'den açıklama geldi: "Şu an taslak halindeki yasa çıktığında paralar ödenecek."
Rakamlar çelişiyor
2 katrilyonluk portföyleri olduğunu belirten Aslan, tespit ettikleri 1.5 milyon kişiye hemen ödeme yapabileceklerini vurguladı. Aslan, "Toplam hak sahibinin 5 milyon kişi olduğu söyleniyor, bizim tahminimize göre ise bu sayı 3.5 milyon civarında" dedi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA- Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (EGYO) Genel Müdürü Feyzullah Yetkin, çalışanların maaşlarından kesilen 'Konut Edindirme Yardımı' paralarının kanun çıkar çıkmaz ödeneceğini söyledi. Kurumlara bildirimde bulunan 1.5 milyon kişinin 'hak sahibi' olarak tespit edildiğini kaydeden Yetkin, "Tespit edilenlere hemen ödemeler yapılacak. Bizim paraları ödeyecek kaynağımız var" diye konuştu.
Turgut Özal hükümeti döneminde çıkarılan yasa ile başlayan KEY kesintilerinin hak sahiplerine ödenmesiyle ilgili olarak Radikal'in sorularını yanıtlayan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Feyzullah Yetkin, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca (TOKİ) hazırlanan kanun tasarısının Ocak 2005 tarihi itibarıyla Başbakanlık'taki Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü'ne intikal ettiğini söyledi. Yetkin, "Yasama prosedürünü bilmiyorum. Ancak kısa zamanda sanırım Meclis'e intikal ettirilir" dedi.
İki yıl ek süre verilecek
EGYO Genel Müdürü Feyzullah Yetkin, daha önce 17 Ağustos 2001'e kadar Emlak Bankası'na bildirim zorunluluğu olduğunu hatırlatırken, "Şu anda tam olarak şu kadar kişi hak sahibi diyemiyoruz. Ancak tasfiye halindeki Emlak Bankası'na 1.5 milyon hak sahibi için kurumlar bildirimde bulundu. Bildirimde bulunulmayan hak sahipleri için kanun çıktıktan sonra kurumlara iki yıllık ek süre tanıyacağız. Toplam hak sahibi sayısının 5 milyon kişi olduğu öne sürülüyor. Tahminlerimize göre ise bu sayı 3.5 milyon civarında" ifadesini kullandı.
Çalışanlardan yıllarca kesilen KEY Hesapları sadece 75 metrekare ve daha küçük konutların alımı için kullanılmış, bu yüzden de sadece 265 bin kişi bu fon kesintilerinden yararlanmıştı. Daha sonra da amacına hizmet etmediği gerekçesiyle Konut Edindirme Yardımı kesintileri durdurulmuştu. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Yetkin, tasfiye döneminde, anapara olarak 396 milyon YTL'nin (trilyon TL) ayni sermaye olarak kendilerine devredildiğini söyledi.
'Sıkıntı çekmeyiz, öderiz'
Yetkin, kaynak konusunda bir problemleri olmadığını belirtirken, "EGYO 2 katrilyonluk portföy büyüklüğü olan bir şirket. Konut olarak yaklaşık 700-800 konutumuz var. Kamu bankalarında değerlendirdiğimiz nakdimiz de var. Kısa ve orta vadede yapılacak ödemeleri karşılayabilecek güçte bir şirketiz" dedi.
Feyzullah Yetkin, EGYO bünyesindeki KEY hesabı için ayrılan konutların TOKİ'nin konut yapımına kaynak yaratmak üzere satıldığı yönündeki iddialara da yanıt verdi. Yetkin, EGYO'nun TOKİ'nin bir iştiraki olduğunu ancak iki kurumun da ayrı tüzel kişilikleri bulunduğunu belirterek, bir kaynak aktarımının sözkonusu olmadığını belirtti.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bayraktar, şimdiye kadar hak sahiplerinin tespit edilmesi konusunda zorluklar yaşandığını belirtirken, "Biz taslağı hazırladık. Taslakla ilgili imzalar tamamlanmıştı. Ancak daha sonra Kamu İhale Kurumu'ndan görüş alınması gerektiği belirtildi. Bu beklendi. Biz taslağın biran önce çıkarılmasını istiyoruz" dedi. Uzun süredir AKP'nin de gündeminde olmasına rağmen bir türlü yasa taslağının çıkarılıp, ödemelerin başlatılamamasına yönelik sorulara ise Bayraktar, "Paramız hazır. Devlet vatandaşı mağdur eder mi? Bize emri kanun verecek ki biz de Meclis'ten çıkacak irade doğrultusunda ödemeyi yapacağız" dedi.
Kişi başına 100-300 YTL
Öte yandan, Başbakanlık'ta bulunan taslakta, KEY hak sahiplerine yapılması düşünülen ödeme planı şöyle: Bildirimde bulunan hak sahiplerinin paraları kanun çıkar çıkmaz ödenecek. Hak sahiplerine 5 yıllık süre tanınacak. Bu süre zarfında alınmayan paralar Hazine'ye irat kaydedilecek. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, hak sahiplerinin alacağına 5 Şubat 2000'den itibaren Ziraat Bankası'nın altı aylık vadeli mevduat hesaplarına uyguladığı faiz tahakkuk ettirecek. Emlak Gayrimenkul, plan oluşturarak, ödeme yapılacak hak sahiplerini ilan edecek. Bu kişiler de başvurarak, paralarını nakit alabilecek. Hak sahipleri açıklandıktan sonra para faizle nemalandırılmayacak.
1987-1995 yılları arasında dokuz yıldan daha az süre boyunca Konut Edindirme Yardımı kesintisi yapılan çalışanların, çalıştıkları yıl sayısına göre para alacağı belirtiliyor.
Öte yandan, 1.5 milyon hak sahibinin belirlendiği, ancak 5 milyon olduğu tahmin edilen hak sahiplerine kişi başına 100 ila 300 YTL ödeme yapılabileceği belirtiliyor.