'Param olsa Halk'ı alırım'

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Halkbank'ın çok düzgün ve temiz bir bilançoya sahip olduğuna dikkati çekerek, "Param olsa Halkbank'ı satın alırım" dedi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Halkbank'ın çok düzgün ve temiz bir bilançoya sahip olduğuna dikkati çekerek, "Param olsa Halkbank'ı satın alırım" dedi. Çağlar, Ziraat Bankası'nın 2005 yılı kârının 500 milyon YTL'sinin fiktif olduğu iddiaları için de BDDK'yı göreve çağırdı.
Çağlar, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, Ziraat Bankası'nın ara verdiği reklamlara yeniden başlayacağını açıkladı. Bankanın en düşük faizli kredi kartı kullandırdığını, ihtiyaç kredilerinin yüzde 25'ini verdiklerini (her dört kişiden biri), dövizde alım-satım marjı en düşük seviyede tuttuklarını belirtirken, "Ama bunları kimse bilmiyor" dedi. Çağlar, büyük çaplı olmasa da faiz gibi uygulamalarını duyurmak için küçük ilanlar vermeye başlayacaklarını, bunun için Halkbank'ın satış takviminin belirlenmesini beklediklerini söyledi. Döviz alım-satım marjının yüzde 0.4 gibi çok düşük bir oran olduğuna işaret eden Çağlar, bu düşük komisyonun döviz bürolarını kapanma noktasına getirebileceğine de işaret etti.
Kamu bankaları özelleştirmesine de değinen Çağlar, Halkbank'ın özelleştirme çalışmalarının çok zorlu bir süreç olduğunu, bankaya talip olan firmaların, bankada uzun süre inceleme yapması gerektiğine dikkat çekti. Çağlar, Halkbank'ın bilançosunun çok iyi, düzgün ve temiz olduğunu belirtirken, "Bankanın çok iyi bir fiyattan satılacağını inanıyorum. Eğer benim param olsa, Halkbank'ı alırdım" diyerek, bankanın cazibesine dikkat çekti.
'Biz yapınca sorun oluyor'
Bankanın, Ülker Grubu ve bazı firmalara dövize endeksli kredilere uygulanan kur sistemi değiştirilerek kazanç sağlanmasıyla ilgili BDDK incelemesine de değinen Çağlar, bu sistem ile döviz kredileri üzerinden yüzde 25 faiz alındığını, değişiklikle diğer özel bankaların uygulamalarına geçildiğini söyledi. Yeni sistemiyle Ülker'den 1.5 trilyon TL fazla para tahsil edildiğini söyleyen Çağlar, konunun 38 firmanın 45 trilyon liralık kredisini ilgilendirdiğini söyledi ve yüksek kurdan ödeme yapan Borusan gibi bazı firmalarla davalık olduklarını vurguladı. Gazetelere 'Ziraat'te EFT depremi' olarak yansıyan haberlere de değinen Çağlar, işlemlerdeki sıralama hatası nedeniyle bazı EFT'lerde yaşanan sorunun üç mudiyi etkilediğini, onların zararlarının telafi edileceğini söyledi.Babacan gecikince, fiktif kâr oluştu
Ziraat Bankası'nın 2005 yılı kârının 500 milyon YTL'sinin fiktif olduğu yönündeki BDDK raporunun sorulması üzerine Çağlar, "fiktif kâr diye bir şey yok" dedi. BDDK raporunun, kendilerinin bankanın kârının bir kısmının sermaye artırımında kullanılmasıyla ilgili izin talebini içerdiğini söyleyen Çağlar, kârın 200 milyon YTL'lik kısmının sermaye artırımında kullanılmasıyla ilgili Devlet Bakanı Ali Babacan'ın onay yazısının bir sonraki yıla sarkması nedeniyle BDDK tarafından kabul edilmemesini içerdiğini söyledi. Çağlar, "Sayın Babacan'ın onay yazısı 24 Ocak tarihini taşıyor. BDDK da bunu 2005 yılı sermaye artırımında kullanamazsınız' dedi. Olay bundan ibaret, ortada fiktif kâr diye bir şey yok" diye konuştu. Gerçek dışı haberlerin bankanın itibarını zedelediğini söyleyen Çağlar, BDDK'yı gereğini yapma konusunda göreve çağırdı.