'Paramız var, satın almak için şirket arıyoruz'

Ak Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Ak Sigorta'nın, şirket satın almak için fırsatlara baktığını belirterek "Çok sermayemiz var, ismimiz, itibarımız gücümüz var, büyümek istiyoruz" diye konuştu.

İSTANBUL - Ak Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Ak Sigorta'nın, şirket satın almak için fırsatlara baktığını belirterek "Çok sermayemiz var, ismimiz, itibarımız gücümüz var, büyümek istiyoruz" diye konuştu. Yergin, ekonominin yolunda olduğu zamanlarda sigorta sektörünün de iyi gittiğini belirterek, bunun tüketicinin güveni ile bağlantılı olduğunu söyledi.
Ak Sigorta'nın, Akbank'ta bulunan Ak Emeklilik hisselerinin çoğunluğunu aldığını anımsatan Yergin, şöyle konuştu: "Bu organik büyüme anlamına geliyor. Çünkü sigortadaki hayat, emeklilik ve elementeri aynı çatı altında topluyoruz. Başak Sigorta ihalesinde son noktaya kadar gittik ama başka fırsatlara bakıyoruz. Şu isim diye bir karar yok ama satın almalarla büyüme konusunda yönetim kararımız var. Satıcı olursa bu yıl hayata geçer." Yergin, ortaklığın ise gündemlerinde olmadığını dile getirdi.
AB uyum sürecinin de sektörün gelişimini etkilediğini söyleyen Yergin, tarımda AB'nin direkt sübvansiyon yerine sigorta ile üreticiyi teşvik ettiğini, sağlıkta da AB uyumu kapsamında yeni uygulamalar geldiğini hatırlattı. Ak Sigorta'nın pazar payının yüzde 8, sağlık hariç 3'üncü, sağlıkla birlikte 4'üncü sırada olduklarını belirten Yergin "Sağlık alanında bu yıl ciddi büyüme bekliyoruz. İlk 3'e girme açısından sağlığa ayrı önem veriyoruz" ifadesini kullandı.
'Yasa birleşme getirecek'
Sigorta Yasası'nın yaz başına kadar çıkabileceğini söyleyen Yergin, sektördeki büyüme potansiyelinin ve kârlılığın yabancıların ilgisini bu yöne çektiğini belirterek, "Yasa rekabeti düzenleyecek. Aldığımız riske göre sermaye koyma ihtiyacı olunca bu konsolidasyon (birleşme) getirecek" dedi.
Uzun vadeli konut finansmanı sistemi (Mortgage) ile konut kredisi verme hızının artacağını dile getiren Yergin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mortgage yeni ürünleri de beraberinde getirecek. İş kaybına karşı sigorta, uzun vadeli konut sigortaları, tapu sigortaları... Bunların hepsi ürün sayısını artıracağı için büyümeye katkı sağlar. Ama 2006 için bir şey beklememek lazım."