Paramızı nereye yatıralım? (2)

Emlak uzmanlarına göre, olumlu gelişmeler sürdüğü sürece Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da arsanın geleceği çok parlak. Doğru zamanda doğru yerde alınan arsa çok kazandıracak. İstanbul'da konut yapılabilecek arazinin sınırlı olması, faiz ve bononun cazibesini kaybetmesi yatırımcıları yeni 'rant' arayışına yöneltti.
Haber: TEBERNÜŞ KİREÇCİ / Arşivi

Emlak uzmanlarına göre, olumlu gelişmeler sürdüğü sürece Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da arsanın geleceği çok parlak. Doğru zamanda doğru yerde alınan arsa çok kazandıracak. İstanbul'da konut yapılabilecek arazinin sınırlı olması, faiz ve bononun cazibesini kaybetmesi yatırımcıları yeni 'rant' arayışına yöneltti.
Century 21'den Emin Kovankaya, "Hem Türkiye'de, hem İstanbul'da insanların öncelikli hedefi başını sokacak bir ev sahibi olmak. Bunu yaptıktan sonra ikinci hedef olarak kira getirecek bir gayrimenkul arayışına giriyorlar. Arsaya da büyük talep var. İpotekli kredi sistemi (mortgage) için satmak veya ileride müteahhite kat karşılığı vermek için büyük tasarruf sahipleri arsa arıyor. Burada eğer mortgage için satarlarsa yüksek kazanç sağlamayı, müteahhide verirlerse de yüksek kira geliri elde edecekleri hesabı yapıyorlar" diye konuşuyor.
Kısa vadede Riva ve Şile
Uzun vadede İstanbul hem Anadolu hem Avrupa yakasında kuzeye doğru gelişecek. Fakat Avrupa yakasının kuzeyindeki Zekeriyaköy, Kilyos ve Demirciköy ile Anadolu yakasında Riva'da imarlı arazilerin sınırlı olması yeni arayışları kaçınılmaz kılacak. Bu durumda Anadolu yakasında Tuzla, Pendik ve Kartal, Avrupa yakasında Silivri, Büyükçekmece ve Çatalca ön plana çıkıyor.
Arsada Anadolu yakasında iki bölge geleceğin yıldızı olacak. Riva ve Şile. Beykoz'da imarlı tek bölge olan Riva aslında İstanbul'un hemen yanı başında yer alıyor. İkinci köprüye 20 kilometre uzaklıktaki Riva, yapımı devam eden Bulgaristan otobanı ve Karadeniz otobanını üçüncü köprü ile birleştirecek.
Karadeniz otobanı-üçüncü köprü yolunun Riva'nın birkaç kilometre güneyinden geçecek olması buranın gelecekte cazibesini daha artıracak. Ayrıca bölgenin imar izninin az katlı olması da buranın lüks bir yerleşim merkezi olacağının göstergesi. Buna ilave Şile-Üsküdar, Şile-Yenikapı deniz otobüslerinin Riva'ya uğrayacağı beklentisi, Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Yapı Kredi Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı gibi Türkiye'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinin bölgede 10 milyon metrekare arsa sahibi olması ve lüks konut yapacak olmaları da Riva'nın cazibesini artırıyor. Riva'da arsanın metrekaresi halen 40-150 milyon lira arasında değişiyor.
Yeni yapılan yolları ve doğalgaz gelecek olması İstanbul'un piknik bölgesi olan Şile'nin gelecekte daha değer kazanmasına neden olacak. Riva gibi zeminin sağlam olması da bölgenin bir başka avantajı. Şile'de ise arsaların metrekare fiyatı 100-250 milyon arasında değişiyor.
Sİlivri, Çatalca gözde
Sarıyer, Uskumruköy, Kemerburgaz ve Zekeriyaköy'de fiyatların çok yükseldiği belirtiliyor. Buralarda bundan sona arsaların yüksek getiri sağlaması beklenmiyor. Ayrıca bu bölgelerdeki arsa niteliği taşıyan neredeyse tüm alanlarda projeler ya yapıldı ya da bitmek üzere. Bunda piyasaların düzelmesi, banka faizlerinin düşmesi etkili oldu. Bu etkenler inşaat yapımını hızlandırdı. İmar sorunları bulunan Zekeriyaköy ve çevresinde bu sorunların en geç yıl sonuna kadar çözülmesi bekleniyor.
Silivri ve Çatalca zemin açısından çok sağlam olmamasına rağmen, artık depreme dayanıklı inşaat teknolojisiyle risk azaldığı için en çok talep gören bölgeler arasında yer alıyor. Büyük şirketler burada 300-400 dönüm arsa arayışı içinde.
Silivri'nin E-6'ya yakın bölgelerindeki arsalar büyük inşaat şirketlerince tercih ediliyor. Bu bölgede Tekirdağ'a kadar konut yapılacak. Ayrıca Hazine'nin ve belediyenin elinde bu bölgelerde geniş arsalar bulunuyor. Bunların TOKİ'ye devredilmesi gündemde. İmarsız bu arsaların TOKİ'ye kâr payı karşılığı verilmesi düşünülüyor. Nitekim TOKİ kendisine ait Çatalca'daki arazide 1500 konutluk projeye başlayacak.
Ankara'da Eskişehir yolu
Ankara'da kentin konut alanı Eskişehir yolunda bulunuyor. Dolayısıyla orta ve uzun vadede Eskişehir yolundan arsa alanların kârlı çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Mortgageın yürürlüğe girmesiyle Eskişehir yolundaki inşaatların sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.Deprem riskinizi ölçün
Aktif deprem kuşağı içinde yer alan Türkiye'de özellikle yapı kalitesi düşük çok sayıda bina bulunuyor. İTÜ Mezunları'nca hazırlanan bu testle oturduğunuz binaların depreme karşı riskini hesaplayabilirsiniz

Marmara depreminin yıkıcı etkisinin ardından deprem kuşağındaki Türkiye'de neredeyse her yıl yaşanan yıkıcı depremler yüzünden herkes diken üstünde yaşıyor Maddi gücü olanlar imkânları dahilinde kendilerini güvence altına almaya çalışırken, geniş kesimler ise hâlâ risk altındaki bölgelerde bulunan konutlarda yaşamaya devam ediyor. Özellikle İstanbul genelinde deprem riskine karşı bazı konutlarda deprem kontrolleri yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Ancak biz bu kontrolleri yaptıramamış kişilere oturduğu binanın deprem riskini belirleyebileceği bir test sunmaya karar verdik.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Derneği tarafından hazırlanan 12 soruluk testin sonucunda oturduğunuz binanın durumunu tespit edebilirsiniz.
Testte cevapların karşılarında 1'den 5'e kadar yer alan numaraları topladığınız zaman oturduğunuz veya çalıştığınız binanın risk oranınızı hesaplayabiliyorsunuz.
Binanın bulunduğu yer:
a) Kayalık zemin: 0
b) Yüksek ve tepelik yer: 1
c) Yüzde 20 eğimli yamaçlar: 2
d) Çevresine göre çukur yerler: 3
e) Dere yatağı ve dolgu zeminler: 4
f) Sulu zeminler: 5
Bina betonarme ise yaşı:
a) 1-10 yıl: 0
b) 10-11 yıl: 1
c) 11 - 20 yıl: 3
d) 21-30 yıl: 4
e) 31 yıl ve üstü: 5
Binanın taşıyıcı sistemi:
a) Çelik ya da ahşap bina: 0
b) Betonarme bina: 1
c) Tuğla örgü yığma bina: 2
d) Taş örgü yığma bina: 3
e) Kerpiç örgülü bina: 4
f) Kerpiç örgülü ve toprak damlı bina: 5
Bodrum katta rutubet var mı?
a) Bodrum kat var, rutubetsiz: 0
b) Bodrum kat var, kışın rutubetli: 1
c) Bodrum kat yok, rutubet yok: 2
d) Bodrum kat sürekli rutubetli 3
e) Bodrum kat var, su birikiyor: 5
Bina zemin dahil kaç katlı?
a) Bir katlı: 0
b) İki katlı: 1
c) Üç katlı: 2
d) Dört-beş katlı: 3
e) Altı-sekiz katlı: 4
f) Dokuz kat ve üstü: 5
Binanın zemin katı nasıl?
a) Üst katlarla aynı: 0
b) Daha içeride, ancak duvarlar kapalı: 1
c) Kat yüksekliği diğer katlardan fazla ancak duvarlar kapalı: 2
d) Normal katlarla aynı, ancak duvar yok: 3
e) Daha içeride, ancak duvar yok: 4
f) Kat yüksekliği normal katlardan daha fazla, ancak duvar yok: 5
Bina çıkmaları nasıl?
a) Binada hiç çıkma yok: 0
b) Yalnızca balkonlar çıkma: 1
c) Binanın bütününde kapalı çıkmalar var: 3
d) Açık çıkma duvarla kapalı: 4
e) 80 cm.'den fazla çıkma var: 5
Binaya müdahale var mı?
a) Herhangi bir yerinde değişiklik yapılmadı: 0
b) İç duvarlarında kaldırılan bölümler var: 1
c) Birden fazla kaldırılan bölümler var: 2
d) Duvarlarda pencere açıldı ve büyütüldü: 3
e) Binanın bütününde ilave pencere yapıldı veya duvarlar kaldırıldı: 4
f) İç bölme ve duvarlar komple kaldırıldı: 5
Kullanım amacı değiştirildi mi?
a) Bina yapım amacına göre kullanılıyor: 0
b) Konut amaçlı yapılıp, normal katlar atölye olarak kullanılıyor: 1
c) Zemin kat konut amaçlı yapılıp, dükkân ya da atölye oldu: 2
d) Sonradan asansör konuldu: 3
e) Sonradan çatı arasına bir ton kapasiteli su deposu yapıldı: 4
f) Sonradan asansör ve su deposu yapıldı: 5
Binada şu ana kadar:
a) Tamirat yapılmadı: 0
b) Titreşimli aletle tamir edildi: 1
c) Yapının taşıyıcıları titreşimli bir aletle tamir edildi: 2
d) Kolon ve kirişlere delik veya benzeri müdahale yapıldı: 3
e) Binaya kat ya da döşeme ilavesi yapıldı: 4
f) Binada kısmi de olsa yangın oldu: 5
Hasar ya da çatlak var mı?
a) Binada gözle görülür çatlak yok: 0
b) Balkon döşemesinde ya da köşelerinde çok ince çatlak var: 1
c) Çıkmalardaki kolon ve kirişlerin birleştiği yerde çok ince
çatlaklar var: 2
d) Pencere altı ve hizalarında, duvarda yatay çatlaklar var: 3
e) Dış duvarlarda yatay ve düşey bina yüksekliğince çatlama var: 4
Bina şekli plan şeması:
a) Kare ya da çokgen: 0
b) Dikdörtgen 1
c) Yıldız şeklinde: 2
d) Binada derin boşluklar var: 3
e) Bitişik bloklar, aynı kat seviyesinde değil: 4
f) Bitişik bloklar, aynı yükseklikte değil: 5
Değerlendirme nasıl yapılacak?
Her soruya verdiğiniz yanıtların karşılığındaki değerleri topladığınızda;
0-6 puan: Binada ciddi bir risk yok.
7-12 puan: Düşük risk taşıyor.
13-20 puan: Orta düzeyde risk taşıdığı için yapı uzmanlarca incelenmeli.
21-60 puan: Deprem etkilerine açık. Öncelikle yapınızın mimar ve mühendisiyle temasa geçerek uzman bir kuruluştan tespit isteyiniz.
YARIN: İMKB mayıs ayını bekliyor