Paranın kâbusu ABD

ABD'de dün açıklanan tarım dışı istihdam rakamının beklentilerden yüksek çıkması Türk mali piyasalarında da yabancıların başı çektiği panik işlemlere neden oldu.

İSTANBUL - ABD'de dün açıklanan tarım dışı istihdam rakamının beklentilerden yüksek çıkması Türk mali piyasalarında da yabancıların başı çektiği panik işlemlere neden oldu. Gün boyunca ABD verilerinin tedirginliğini yaşayan piyasalar bu verilerin açıklanmasının hemen ardından önce yabancıların ardından yerli yatırımcıların katıldığı dövizde alım, hisse senedi ve bono piyasasında satışlarla sarsıldı. Gün sonunda serbest piyasada dolar 0.7 YKr artışla 1.3520 YTL'ye ulaşırken, bankalararası piyasada ise 1.3560 YTL'ye çıktı. Bono faizleri ise 0.16 puan yükselişle yüzde 13.68 seviyesine ulaştı. Öğleden sonra artan satışlarla 41.960 puana kadar gerileyen İMKB kapanışa doğru zayıf toparlanma yaşamasına karşın günü 341 puan değer kaybıyla 42.522 puandan tamamladı.
ABD'nin dün açıkladığı ekonomiye ilişkin dataların faiz artırımının devam edeceği beklentisini kuvvetlendirdiğini söyleyen bir bankacı, "Global piyasalar halen yüzde 4.50 olan ABD faizinin yüzde 4.75-5.00'e çıkmasını bekliyordu. Ancak son gelişmeler ve açıklamalar bu beklentiyi 5.50'ye çıkarttı. Bu da global sermayenin gelişmekte olan piyasalardan gelişen piyasalara yönelimini artırdı. Son dönemde Türkiye dahil gelişmekte olan piyasalardan yabancı yatırımcı çıkışları artmış görünüyor" dedi. Türk mali piyasalarının seyrini bir süre başta ABD olmak üzere Avrupa ve Japonya'nın faiz kararının belirleyeceği görüşü hakim.
Gözler Merkez Bankası'nda
Yabancıların son dönemde bozdurduğu dövizle ağırlıklı olarak gecelik faize yatırım yaptığını, bonoya giden paranın yüzde 20'lerde kaldığını söyleyen bir bankacı 'bu nedenle bono faizlerindeki çıkış sınırlı kaldı' diyerek önümüzdeki haftaya ilişkin şu yorumu yaptı:
"Son günlerde ABD'nin faiz artırımı korkusu yüzünden yabancılar ağırlıklı gecelik faizdeki parasını bozdurup dövize yöneldi. Bu yüzden döviz kurlarında hızlı hareket yaşanmasına karşın bono faizleri yüzde 13.70 direncini aşamadı. Ancak önümüzdeki haftalarda ABD tahvilleri yükselişini sürdürürse bu piyasada da tırmanış hızlanabilir. Tabii Merkez Bankası başkanlığına atanacak isimde çok önemli."