Parayı verdik koltuğu kaptık

Parayı verdik koltuğu kaptık
Parayı verdik koltuğu kaptık
Türkiye, 5 milyar dolarlık yardımın ardından şimdi de IMF'nin karar organının koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar 19 stand by anlaşması yapılan ve 50 milyar dolarlık kredi kullanan Türkiye ’nin, yeni reform hayata geçirilmeden IMF’nin ana yönetim organı olan 24 üyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda 2012 yılında İcra Direktör Vekili, 2014 yılında ise İcra Direktörü olarak yer alacağı bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2010 yılında kabul edilen ve gerçekleşmesinde Türkiye’nin etkin bir rol oynadığı IMF Kota ve Yönetim Reformu olumlu sonuçlar vermeye başladı. Türkiye, IMF’nin ana yönetim organı olan 24 üyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda 2012 yılında İcra Direktör Vekili, 2014 yılında ise İcra Direktörü olarak yer alacak. Reform kapsamında, Türkiye’nin mevcut grubunda bulunan ülkelerden Belçika ve Lüksemburg, halihazırda Hollanda’nın İcra Direktörlüğü’nü yürüttüğü gruba geçme kararı aldı. Avusturya, Türkiye, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Beyaz Rusya, Slovenya ve Kosova’nın yer aldığı grup üyesi diğer ülkeler mevcut grubu devam ettirecek. Türkiye, IMF Kota ve Yönetim Reformu henüz hayata geçmemesine rağmen 2012-2014 döneminde IMF’de İcra Direktörü Vekilliği görevini yürütecek.

2014’te direktör
2014 sonrasında grupta İcra Direktörlüğü pozisyonu, ülkelerin göreli oy güçlerine paralel olarak dönüşüme tabi olacak. Bu kapsamda, 2014-2016 döneminde İcra Direktörlüğü pozisyonunu Türkiye üstlenecek. Daha sonra, 2016-2018 döneminde İcra Direktörlüğü’nü Çek Cumhuriyeti veya Macaristan yürütecek. 2018-2020 döneminde söz konusu görevi tekrar Türkiye üstlenecek. 2020-2022 döneminde ise İcra Direktörlüğü Macaristan veya Çek Cumhuriyeti’ne geçecek. Türkiye, İcra Direktörlüğü’nü yürütmediği dönemlerde, İcra Direktör Vekilliği görevini üstlenecek. Reform kapsamında, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nda geçtiğimiz dönemde Avustralya ve Kore İcra Direktörlüğü pozisyonunu dönüşümlü olarak yürütme kararı vermişti. Önümüzdeki dönemde, benzer biçimde Hollanda ile Belçika ve İsviçre ile Polonya kendi gruplarında İcra Direktörlüğü pozisyonunu dönüşümlü olarak yürütecek.

Kurul ne işe yarar?
İcra Direktörleri Kurulu Fon’un politika oluşturan ve tüm kredi verme işlemlerinden sorumlu organıdır. 187 üyeyi temsilen 24 üyeden oluşuyor. IMF’nin sekiz üyesi. ABD , Japonya, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan Kurul’da kendi temsilcileri ile temsil ediliyor. Diğer 16 icra direktörü ikişer yıllık dönemler için ülke grupları tarafından seçiliyor. Türkiye bu kararla 24 İcra Direktörleri Kurulu içinde önce vekil olarak daha sonra direktör olarak yer alacak.

Türkiye’yi şimdiye kadar İcra Direktörleri Kurulu’nda Belçika temsil ediyordu. Türkiye’nin bulunduğu grupta Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kosova ve Lüksemburg yer alıyor. IMF Kota ve Yönetim Reformu 15 Aralık 2010 tarihinde kabul edildi. Reform paketi üye ülkelerin iç hukuki süreçlerinin tamamlanmasının ardından yürürlüğü girecek.

bigPara.com