Paribas'ın 'rüzgârı' bile yetti

Avro bölgesinin en büyük, dünyanın ise altıncı büyük bankası BNP Paribas ile geçtiğimiz şubat ayında yarı yarıya ortak olan TEB Mali Yatırımlar'ın amiral gemisi Türk Ekonomi Bankası, yılın ilk çeyreğinde net karını yüzde 272 artırdı.

İSTANBUL - Avro bölgesinin en büyük, dünyanın ise altıncı büyük bankası BNP Paribas ile geçtiğimiz şubat ayında yarı yarıya ortak olan TEB Mali Yatırımlar'ın amiral gemisi Türk Ekonomi Bankası, yılın ilk çeyreğinde net karını yüzde 272 artırdı. TEB Genel Müdürü Varol Civil, kâr artışında yabancı ortaklığın etkisini "Şimdilik sadece rüzgârını hissettik" diye açıkladı. Civil, bireysel bankacılığa ağırlık vereceklerini, yabancı ortağın kârlılığa etkisiyle büyümenin daha da hızlanacağını söyledi.
Geçen yılın ilk çeyreğinde 7.14 milyon YTL kâr eden TEB, bu yıl aynı dönemde net kârını yüzde 272 artırarak 26.53 milyon YTL'ye yükseltti.
Likit varlığını azalttı
TEB'in üç aylık sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Varol Civil, "Kârlılığın oluşmasında bizim likit aktiflerimizi düşürerek daha yüksek getirili enstrümanlara yönelmemiz yatıyor" dedi. Civil, "Kârlılıkta BNP'nin henüz rüzgârının etkisi var. Yabancı ortağın etkisi tam olduğunda büyümemiz daha da hızlanacak" dedi.
Üç aylık mali tablolara göre bankanın kredileri yüzde 36.5 artışla 1.9 milyon YTL, toplam aktifleri yüzde 20.4 artışla 3.8 milyon YTL oldu ve özkaynak kârlılığı yüzde 7.8'den yüzde 26.8'e yükseldi. 2004 sonunda yüzde 31.5 olan likit aktiflerin payı mart sonu itibarıyla yüzde 23.5'e düşerken, yüzde 44.4 olan kredilerin payı ise yüzde 50.8'e yükseldi. Civil, gazetecilerin, bankacılık sektöründe artan rekabetle ilgili soruları üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Avrupa Birliği ülkelerinde sektörün gayrisafi milli hasıladaki payı çok yüksek. Bizim sektörümüz de bu paylara ulaştığında herkes için büyüme söz konusu olacak ve burada herkese yer var."