Paris'i doyurduk!

Paris'i doyurduk!
Paris'i doyurduk!

İTO Başkanı Yalçıntaş ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, Paris teki SIAL Fuarı nda Türk stantlarını dolaşarak tadım yaptılar.

Türkiye Paris'te düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL'de ev sahibi Fransızları şaşırttı. Türkiye 256 firmayla fuarda dünya gıda devlerine kafa tuttu.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Uluslararası Gıda İçecek Fuarı (SIAL) Paris’te dün kapılarını açtı. 100 ülkeden 5900 firmanın katıldığı fuarda Türkiye ‘katılım alanını ve katılımcı sayısını en hızlı arttıran ülke ’ oldu. En büyük katılımcı ülkeler sıralamasında da üçüncü sırada yer alan Türkiye’nin firmaları hem geleneksel hem de ilginç ürünleriyle fuarda büyük ilgi görüyor.
1988’den beri SIAL’e katılımı ‘milli katılım’ olarak organize eden İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, “Bu fuara 1988’de sadece 82.5 metrekarelik bir alanda katılım yapabilmiştik. Katılımcı firma sayımız ise 10’du. 2010’da katılım alanımız 4356 metrekare, katılan firma 128 oldu. Bu yıl rekora imza attık. Sergi alanımız 9 bin metrekare, firmamız 208 oldu. Bizim dışımızda da 48 Türk firması bağımsız olarak stant açtı” dedi.
İTO Başkanı Yalçıntaş, Türkiye’nin gıdada ürün çeşitliliğinin dikkat çekici olduğunu belirterek, “Biz artık, 200’den fazla çeşit organik ürün ihraç ediyoruz. Bunun anlamı şudur: Dünya gıda sektöründe Türkiye olmadan, bir oyun kurulamaz. İkinci avantajımız ise coğrafi konumumuzdur. Bizim kısa vadeli hedefimiz, 20 milyar dolar sınırını aşmak olmalı” diye konuştu. SIAL 2012’ye gelerek Türk firmalarını ziyaret eden Tarım Bakanı Mehdi Eker ise 2010 yılına göre Türk firmalarının SIAL’deki hızlı büyümesinin Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll’un da dikkatini çektiğini söyledi.

bigPara.com