Paris'te yeni modeller gaza bastı!

Paris'te yeni modeller gaza bastı!
Paris'te yeni modeller gaza bastı!
İlk kez 114 yıl önce kapılarını açan ve geçen süre içinde 100'ün üstünde düzenlenen Paris Otomobil Fuarı kapılarını açtı. Fuar, bu yılki ekonomik krizde umut ışığı olarak parlıyor. Muhabirimiz Mehmet Ali Kantarcı'nın ayrıntılı haberi yarın Radikal gazetesinde...
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

PARİS - Avrupa 'nın en önemli otomobil fuarlarından biri olan ve Frankfurt ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenen Paris Otomobil Fuarı kapılarını açtı. 14 Ekim’e kadar sürecek fuarda bu yıl 100’ü aşkın yeni model ve konsept araç tanıtılıyor. 114 yıldır düzenlenen fuarı bu yıl 1 milyonun üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Avrupa'da yaşanan ekonomik durgunluğu aşabilmek umuduyla yeni model ve teknolojileri ön plana çıkaran otomotiv üreticileri Paris'te bir anlamda kendilerine çıkış yolu bulmaya çalışıyorlar.


Bursa’lı Clio fuarda

Fuarda Renault standının en gözde araçlarının başında Clio’nun 4’üncü nesli geliyor. Oyak Renault'nun Bursa fabrikalarında üretilmeye başlanan Clio 4 geliyor. Ekim ortası itibarıyla Türkiye ’de satışı başlayacak aracın uluslar arası test sürüşleri geçtiğimiz günlerde İtalya’nın tarihi şehri Floransa’da gerçekleşti. Yaklaşık 200 km’lik bir parkurda test ettiğimiz Clio 4’ün bendi ilginç bir de anısı oldu. Otoyolda aracı kullanırken Volvo V50 model bir polis aracı etrafımızda turlamaya başladı. Hız limitlerine uymaya özen gösterdiğimden fazla alınmadım ancak birkaç kilometre sonra İtalyan polis aracı önümüze geçip bizi sağ ön camdan çıkardığı kırmızı yönlendirme oku ile nazikçe cebe davet etti. Sinyal verip merakla girdik.


İtalyan polis yorumu

Otomobilden inince bize vaktimiz olup olmadığını, aracı kısaca incelemek istediklerini belirttiler. Biz de onları izlemeye başladık. Genelde İtalyanlar kendi otomobil markalarına “aşıktırlar”. Fiat,Lancia, Maserati, Ferrari, Alfa Romeo’dan kolay kolay vazgeçmezler. Polislerden biriv ön konsoldan bagaja kadar aracı inceleyip “finishing”lerin harika olduğunu yineleyip durdu. Kendisinde Clio 3 olduğunu bu aracın adeta modelde “devrim” yaptığını söyledi. Kaputun altındaki 3 silindirli 0.9 litrelik benzinli cimri motoru görünce hayranlığı daha da arttı. Kalitenin yükseldiğini ve aracın büyüyerek daha ergonomik bir yapıya kavuştuğu yorumunu yaptı. Clio’nun Türkiye’de üretildiğini söyleyince de biz “Türk”leri tebrik edip, “Dördüncü nesli mutlaka alacağım” mırıltısıyla yola devam etti.


Yeniliklerin hepsi gelecek
Tekrar fuara ve yeniliklere dönecek olursak Audi’nin yeni A3 Sportback’i de dikkat çekici modellerden. Bu aracın sedan versiyonu da ithal edilecek. Chevrolet’nin küçük SUV’u Trax de Captiva’ya oranla daha hesapli fiyatıyla 2013’te Türkiye’de olacak. Citroen’in ülkemizde de merakla beklenen yeni sedanı C-Elysee(nin de yıl sonuna doğru ülkemize ithal edilmesi bekleniyor. Fuarda ilk kez görücüye çıkan Maserati’nin dört koltuklu ve katlanabilir tavanlı modeli GranCabrio’nun “MC” versiyonu da ilgi çeken lüks spor arasında yer alıyor. Önemli bir araç da Türkiye’de segmentinde satış rekorları kıran Range Rover. Yeni tasarımıyla tamamen değişen ve hafifleyen Range Rover’ın tüm dünyada yeniden büyük ilgi göreceği kesin.


Opel Adam minikte iddialı
Paris’teki yeni model bombardımanında Türkiye için önemli bir araç da Opel Adam serisi. Küçük şehir aracı olarak lansa edilen bu araç ve yeni tanıtılan küçük SUV Mokka Opel’i 2013’te türkiye’de daha iddialı hale getirecek araçlar. Toyota’nın tamamen yenilenen ikinci nesil Auris’i ve merakla beklenen 7’inci nesil Volkswagen Golf de 2013’te Türkiye’d7e otomobilseverlerle buluşacak. Paris’te elektrikli, LPG’li hibrid ve hidrojen gibi alternatif yakıtlarla çalışan birçok yeni araç ve model de sergileniyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde bu çevreci araçların alımlarında önemli devmet desteği bulunuyor. Ancak Türkiye , tamamen elektrikliler hariç (O da fazla sayılmaz) bu çevreci otomobiller için tüketicinin rahat satın alabileceği bir vergi teşviği ortaya koymuyor. Dolayısıyla başta hibrid motorlar olmak üzere bu alternatif yakıtlı araçları yollarda uzun süre göremeyeceğiz gibi.

bigPara.com