'Park bizim kızımız, iyi bakacak damada veririz'

Formula 1 pisti İstanbul Park'ın işletmecisi Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş.'nin (MSO) hisselerinin yüzde 96.99'unun satışına ilişkin ihale 14 Nisan'da gerçekleştirilecek.

İSTANBUL - Formula 1 pisti İstanbul Park'ın işletmecisi Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş.'nin (MSO) hisselerinin yüzde 96.99'unun satışına ilişkin ihale 14 Nisan'da gerçekleştirilecek. MSO'nun büyük hissedarı İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Formula Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) Başkanı Murat Yalçıntaş'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında ihale süreci açıklandı.
'Geçmişi temiz olmalı'
Verilen bilgiye göre, ihalede teklife çağrı ilanı tarihi 27 Şubat'ta başlayacak. İhale süreci ise 14 Nisan'daki açık artırma ile sona erecek. Yalçıntaş, ihaleyi alacak firmanın geçmişinde şaibe olmaması ve kamuoyu tarafından iyi bilinirliğine önem verdiklerini söyledi. Yalçıntaş şöyle devam etti:
"Bunun şartlarından biri, devralacak şirket herhangi bir şekilde işletemezse ve işletmesinde olumsuzluk olursa FİYAŞ olarak işletmeyi geri alıyoruz. Bu, son derece net ve kesindir."
Tesislerin mülkiyetinin FİYAŞ'ta kalmak suretiyle yarışların organizasyonunu devrettiklerini hatırlatan Yalçıntaş, "MSO'yu yani altın yumurtlayan tavuğu yatırımcıların ilgisine sunuyoruz. Başka ifadeyle gelinlik çağına gelmiş kızımızı evlendiriyoruz" dedi. Yalçıntaş, MSO Genel Kurulu'nda FİYAŞ'ın hisselerinin yüzde 70'ten 97'ye çıkacağını, dolayısıyla ihalede MSO sermayesinin yüzde 96.99'unu oluşturan hisselerin satılacağını kaydetti. Yalçıntaş, "Burada kız babası olarak bir şartımız var. Damat adayları kızımıza en az bizim baktığımız kadar iyi bakmak zorunda. Yoksa kızımızı geri alırız" diye konuştu.
Ofer müracaat etmedi
Basın toplantısından sonra soruları yanıtlayan Yalçıntaş, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve FİYAŞ arasındaki yap-işlet-devret sözleşmesinin 2003'te 20 yıllığına imzalandığını hatırlatarak, bu sürenin bitiminde önceliğin, devam etmek istemesi halinde ihaleyi alacak firmaya ait olacağını söyledi. Bugüne kadar kendilerine şifahi olarak 3'ü yerli, 4'ü yabancı olmak üzere yedi müracaat olduğunu anımsatan Yalçıntaş, Ofer ile ilgili bir soruya "Ofer şu ana kadar bana müracaat etmedi. Bundan sonra eder mi etmez mi bilmiyorum" yanıtını verdi.
İlgili yerli firmalardan ikisinin Türkiye'nin önde gelen, kendi alanlarında en iyi ve kamuoyunda güvenilen firmalar olduğunu belirten Yalçıntaş, yabancıların ise yurtdışında muhtelif pistleri işleten şirketler olduğunu sözlerine ekledi.