Paşabahçe Tekel 'Torunlar'a kaldı

Paşabahçe Tekel 'Torunlar'a kaldı
Paşabahçe Tekel 'Torunlar'a kaldı

İhale arazinin 49 yıllığına kullanım iznini kapsıyor

Beykoz'daki Tekel İçki Fabrikası'nın ihalesine en yüksek teklifi 355 milyon lira ile Torunlar GYO verdi. Şirket Osmanlı mimarisine uygun otel yapacak.

İstanbul ’un en değerli arazilerinden biri olarak bilinen Beykoz Paşabahçe’deki Tekel binasına en yüksek teklif 355 milyon TL ile Torunlar Gayrimenkul’den geldi. Açık artırmada Siyah Kalem Mühendislik ile Torunlar 72 tur çekişti. En yüksek teklifi veren Torunlar Gayrimenkul, Tekel’in binasını Osmanlı mimarisine uygun otel yapmayı planlıyor.

Beykoz Paşabahçe’deki Tekel binası, arazisi ile iskele-rıhtım ve dolgu alanının 49 yıllığına özelleştirilmesi ihalesi dün yapıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılan ihaleye Özyazıcı İnşaat , Torunlar Gayrimenkul, Fernas İnşaat, Asitane Gayrimenkul ve Siyahkalem Mühendislik katıldı.

İhalede, 1 elemesiz, 2 elemeli tur yapıldı. Elemesiz turda en yüksek teklif 276 milyon TL oldu. Daha sonra elemeli turlara geçildi. 1’inci elemeli turda Fernas İnşaat 2’inci elemeli turda Özyazıcı İnşaat elendi.

72 tur açık arttırma
Elemeli turların ardından açık artırmanın başlangıç tutarı 320 milyon TL, artırım aralığı ise 100 bin TL belirlendi. Açık arttırmanın 6. turunda Asitane Gayrimenkul ihaleden çekildi. İhale 72. tur boyuncu Torunlar ve Siyah Kalem Mühendislik arasında geçti. İhale süresince Torunlar Gayrimenkul artırım aralığı dışına çıkarak yüksek tekliflerde bulunurken, Siyah Kalem Mühendislik artırım aralığı dışına çıkmadı. 72. tur sonunda Siyah Kalem ihaleden çekilirken, Torunlar Gayrimenkul 355 milyon TL ile ihaleye en yüksek teklif veren firma oldu.

Torunlar Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun rakamı yüksek olduğunu belirterek, “İstanbul’un bir tane boğazı var. Böyle bir yeri almak istedik. Fazla kârı gözetmeden, İstanbul’a yakışan bir proje yapacağız” dedi. Turizme yönelik bir proje yapacaklarını söyleyen Torun projeyi ayaküstü konuşmak istemediğini belirtti. Torun, otel yatırımı yapmayı planladıklarını, İstanbul Boğazı’nın kenarında, Osmanlı mimarisine uygun bir proje yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Torun, yatırım miktarını öngörmenin mümkün olmadığını belirterek, ihale rakamına yakın bir yatırım olacağını söyledi. Torun ödemede peşin ya da taksit seçeneklerinin ikisini de değerlendireceklerini ve finansmanın yüzde 20’sinin öz sermayeden karşılanacağını da belirtti.

Devlet 160 bin liraya almıştı
İhale arazinin 49 yıllığına kullanım iznini kapsıyor. Arazideki taşınmazlar, 54 bin 870, 16 bin 212 ve 827 metrekare yüzölçümüne sahip. İskele-rıhtım ve dolgu alanının büyüklüğü ise 3 bin 935 metrekare. Arazinin sahil uzunluğu ise 500 metre. Tekel’in 2004’te satılmasıyla üretimine son veren fabrikanın tarihi 1922’ye dayanıyor. 1933’te devlet, tesisi 160 bin TL’ye satın alarak Tekel fabrikası olarak çalıştırmaya başlamıştı.

İlk ihale iptal edilmişti
İlk ihale 15 Haziran 2009’da düzenlendi. İhaleyi 303 milyon 100 bin TL fiyat veren Mümin Gökalp’in As-Asya Gayrimenkul’ü kazanmıştı. Fakat o zamanda 50 bin TL sermaye ile kurulu ve çok tanınmamış bir şirket olan As-Asya Gayrimenkul, araziye 7 yıldızlı, bin 500 yataklı, Paşa Sarayı adında otel planladıklarını kaydetmişti. Ancak, Mümin Gökalp ihale şartlarını yerine getiremeyince satış iptal edildi.(radikal)

bigPara.com